Koronavirüs | TÜİK, yüz yüze görüşme anketlerini geçici olarak durdurdu

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısının 44'e, vaka sayısının ise 1872'ye yükseldiğini duyurdu. Dünyada ve Türkiye'de insanlar, evlerine kapandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), koronavirüs salgını nedeniyle, yüz yüze görüşme/anketle veri derleme yöntemini geçici süreyle durdurduğunu açıkladı.

'GEÇİCİ SÜREYLE DURDURULMUŞTUR'

TÜİK'ten yapılan açıklamada, "Kamu sağlığı ve çalışanlarımız açısından risk oluşturmamak amacıyla, hanehalkı ve işyerleri ile yüz yüze görüşme/anketle veri derleme yönteminin kurumumuzun çalışmalarında kullanımı geçici süreyle durdurulmuştur" denildi ve alınan diğer önlemler şöyle sıralandı:

"Yüz yüze görüşme yönteminin yerine Kurumumuzda halihazırda kullanılmakta olan posta, e-posta, telefon, web üzerinden veri girişi ve idari kayıt gibi diğer veri derleme yöntemlerinin kullanımına devam edilecektir.

Tüketici fiyatları, saha çalışmalarının yanı sıra yukarıda sayılan tüm yöntemler kullanılarak derlenmeye devam edilecektir."

AA

ETİKETLER

Editörün Seçimi