Las Tesis’in dansı dünyaya yayıldı|İstanbul’da da yapılacak

Şili’deki Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği, kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği danslı protesto dünyanın çeşitli kentlerine yayıldı. Fransa, İspanya ve çeşitli ülkelerde danslı protestonun benzerleri yapıldı. Protestoyu İstanbul’a da taşımak isteyen Kadın Meclisleri ve Sosyalist Kadınlar Meclisi çağrıda bulundu. Danslı protesto, bu akşam kadın örgütleri tarafından İstanbul’da da düzenlenecek.

‘HAZIRLIKLAR BAŞLASIN’

Kadın Meclisleri, attığı tweette “Sıra bizde. Bu akşam 19:00’da buluşuyoruz. Hazırlıklar başlasın” dedi ve bu akşam saat 19.00’da Beşiktaş İnovasyon Merkezi’ni adres verdi.

‘İSYANINI DA AL GEL’

ESP Sosyalist Kadın Meclisleri Twitter hesabından, “Tacizi, tecavüzü, kadına yönelik şiddeti protesto eden Şilili kadınlara destek olmak için birlikte dans ediyoruz. Kadın dayanışmasını büyütmek ve ‘tecavüzcü sizsiniz’ demek için isyanını da al gel!” şeklinde çağrı yaptı. Protestonun bu akşam saat 17.00’de Kadıköy Süreyya Operası Önü’nde yapılacağı belirtildi.

Şili’deki kadınların danslı protestosunun benzerleri geçtiğimiz günlerde Paris, Madrid, Barcelona gibi şehirlerde de gerçekleştirildi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi