Meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretimi: Kamunun görevi öğrencilere yüklendi

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Türkiye’de koronavirüs vakalarının sayısı hızla artarken, bakanlıklar tarafından yeni önlemler alınıyor. Bu önlemler kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitime ara vererek, uzaktan eğitime başladı. Ancak çoğu meslek lisesi bu kararın dışında bırakıldı. MEB’in aldığı kararla ‘koronavirüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde tek kullanımlık önlük, tulum, maske, dezenfektan, tek kullanımlık çatal bıçak’ üretimi başladı.

Milyonlarca öğrenci için alınan uzaktan eğitim kararında yararlanamayan ve üretime zorlanan meslek liselerini Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’la konuştuk.

'Öğretmen ve öğrencilerin bir araya getirilmesinin risk oluşturduğunu' belirten Feray Aydoğan, ‘kamu görevinin öğrencilere yüklediğini’ söyledi.

‘MİLLİ DEĞİTİM BAKANLIĞI SORUMLU’

Orhan Yıldırım 'olumsuz bir durumda MEB’in sorumlu olacağını' belirterek şöyle devam etti;

“Okulların yeterli hijyen koşullarını sağlamadıklarını biliyoruz. Önlem alınmadan bu öğretmen ve çocukların bir araya gelmesi büyük tehlike yaratıyor. Bu durumun yarattığı olumsuz koşullardan Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur.”

‘ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE EK ÖDEME YAPILMASI GEREKİR’

Hükümetin salgın konusunda hazırlıksız olduğunu söyleyen Yıldırım, “Çin’de iki ay önce başlayan bir süreç. Bu süreç öncesinde okullarda böyle bir üretim yapılmıyordu. Peki neden salgın Türkiye’ye geldikten, okullar tatil edildikten sonra bu karar alındı? Bu aslında olayı ne kadar ciddiye almadığımızın somut göstergesi. Elbette Türkiye’nin ihtiyacı olan malzemelerin üretilmesine karşı olmasak bile, bu üretimin herkesin evde oturduğu bir dönemde hijyen koşullarında uzakta bir ortamda yapılması kabul edilemez. Öğretmenlerin ve öğrenciler de sağlık emekçilerine verilen haklardan faydalanması gerekir. Onlara ekstra ödeme yapılmadı. Sağlıkçılar düşünülüyorsa, salgında mücadele eden çalışanlar da aynı kategoride değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

'MESLEK LİSELERİ EĞİTİM KURUMUDUR'

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise “Meslek liseleri üretim yeri değil, eğitim kurumudur” dedi.

Öğrencilerin ve eğitimcilerin okullara zorla getirilmesinin sağlıklarını risk ettiğini söyleyen Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrenciler temizlik malzemesi, dezenfektan, maske, tek kullanımlık çatal bıçak üretimi artıyor. Öncelikle şunu anlamak gerekli, meslek liseleri eğitim kurumudur, üretim yeri değildir. Öğrencilerin temel eğitim hakkı vardır. Bu üretim malzemelerini yapmak kamu erkinin görevidir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin hayatı tehlikeye atılıyor.” diye konuştu.  

ETİKETLER

Editörün Seçimi