Milli Saraylar, Fatih portrelerini sergilemeye hazırlanıyor: İBB satın almadan önce duyurduk

Kolaj: Tükenmez Haber

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Bellini'nin resmettiği Fatih Sultan Mehmet tablosunu alması gündemdeki yerini korurken Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar da Resim Müzesi'nde Venedikli ressam Paolo Veronese ve Halil Paşa’nın Fatih Sultan Mehmet portrelerinin ilk kez Resim Müzesi’nde sergilenmeye başlanacağını duyurdu. Bunun yanı sıra birçok ressamın Fatih portreleri de sergilenecek.

TEPKİLERE YANIT: 18 HAZİRAN'DA PAYLAŞILDI

Milli Saraylar'ın yaptığı duyuru sonrasında gelen 'İBB'den sonra mı aklınıza geldi?' tepkileri ve 'İBB'den sonra Milli Saraylar harekete geçti' yönündeki haberler sonrasında açıklama yapan kurum, "Restorasyon ve sergi süreci, 18 Haziran’dan itibaren TRT Haber, A Haber, Habertürk ve CNN Türk aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı" ifadelerini kaydetti.

'İBB'NİN FATİH PORTRESİNİ ALMASINDAN BİR HAFTA ÖNCE'

Milli Saraylar’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şunları kaydetti:

-Türkiye’nin en zengin portre koleksiyonuna sahip Resim Müzesi, Venedikli ressam Veronese ve Halil Paşa’nın Fatih portrelerini ilk defa sergilemeye hazırlanıyor.

-Müzenin sonbaharda açılacak yeni bölümlerinde Zonaro, Hasan Rıza ve Feyhaman Duran'ın Fatih portreleri de yer alacak Milli Saraylar koleksiyonunda yer alan Fatih portrelerinden 3’ü, 2014’ten bu yana sergide.

-Topkapı Sarayı depolarında yer alan 3 portre ise Topkapı Sarayı’nın Milli Saraylar’a devrinden sonra restore edildi ve Resim Müzesi’nin yeni bölümlerinde sergiye hazırlanıyor...

-Restorasyon ve sergi süreci, 18 Haziran’dan itibaren trthaber, ahaber, habertürk ve cnntürk aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. İBB’nin Fatih portresini satın aldığı 25 Haziran’dan bir hafta önce. Sanatın, siyasi tartışmalardan uzak gündemimizde daha fazla yer alması dileğiyle…

NE OLMUŞTU?

İBB, geçen hafta Bellini'ye ait olduğu belirtilen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örneğini Londra'da yapılan açık artırmada 935 bin sterline (yaklaşık 8 milyon lira) satın almıştı. Portrenin öncelikle İBB'nin Saraçhane binasında sergileneceği açıklanmıştı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi