Minibüsçüler Odası eski Başkanı Koray Öztürk: Erdoğan’dan talep ettik, yardımcı oldu

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na yeni bir genelge göndererek salgını nedeniyle başlatılan ‘kapasitenin yüzde 50’si kadar yolcu taşıma’ zorunluluğu şehir içi toplu ulaşımda kaldırıldı.

Şehir içi ve Şahirler arası Yolcu Taşımacılığı’ konulu genelgeye göre şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatın yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.

Jurnal Türkiye'nin haberine göre; Öztürk, ayakta yolcu almamak kaydıyla 16 kişi alınması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuyu bildirdiklerini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bilim Kurulu’ndan onay alındıktan sonra böyle bir çalışmaya başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öztürk’ün açıklamaları şu şekilde:

‘PARA KAZANMAKTAN VAZGEÇTİK, YALNIZ ARAÇLARIMIZ EVİN ÖNÜNDE DURMASIN İSTİYORUZ

“Doğru karar olup olmadığı tartışmasına girmeyeceğim. Minibüs esnafı olarak bizim araçlarımız 85 gündür kapıda yatıyor. Biz, sosyal mesafeyi koruyarak maskeli şekilde ve ayakta almamak kaydıyla 16 yolcu alıyoruz. Taksi ise 4 artı 1 kişi alıyor. Esnafın dayanacak gücü kalmadı. Ayakta yolcu almamak kaydıyla 16 kişi almamız için Sayın Cumhurbaşkanı’na konuyu arz ettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bilim Kurulu’ndan onay alındıktan sonra böyle bir çalışmaya başlıyoruz. Tabi ki 25-30 kişi alınmasını biz de onaylamıyoruz. Biz sadece teker dönsün ekmek parası götürelim istiyoruz. Gider kalemlerini peşin verdiğimiz için çok madur olduk. Para kazanmaktan vazgeçtik, yalnız araçlarımız evin önünde durmasın. şoförlerimiz eve ekmek götürsün istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan talebimiz oldu. O da sağolsun yardımcı oldu. Esnafımızın tekeri dönüyor.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi