Mülkiyeliler Birliği’nden barış çağrısı

Fotoğraf: AA

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunları tarafından kurulan Mülkiyeliler Birliği İdlib kriziyle ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada “bugün; ölümü değil yaşam hakkını, savaşı değil barışı, otoriter yapıları değil demokrasiyi savunmak hayati bir önem taşıyor” denildi.

İdlib’de Türk askerlerine yönelik gerçekleştirilen saldırış sonrası, Türkiye’nin sınır kapılarını açmayısla birlikte mülteci krizini de beraberinde getiren saldırıyla ilgili bir çağrı da Türkiye’nin önde gelen yapılarından biri olan Mülkiyeliler Birliği’nden geldi.

‘ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER HEP AYNI YOKSULLUK VE AYNI GÖZYAŞLARI OLUYOR’

Mülkiyeliler Birliği yaptığı çağrıda, “Ölüm ne zaman kutsanmaya başlansa, etrafımızı alevler kaplıyor. Savaş tamtamlarının sesi ne zaman yükselse, ateşin düştüğü yer hep aynı yoksulluk ve aynı gözyaşları oluyor. İzlenen politikalar sonucunda ödenen bedel hep aynı yerde sızısını bırakıyor. Çünkü insan yaşamı, rakamların soğukluğundan ve sayıların söylediğinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Suriye’nin İdlib kentinde, resmi açıklamalara göre 33 askerin yaşamını yitirdiği, çok sayıda askerin yaralandığı bu acı tablo, her birimizin içinin yanmasına ve savaş politikasının gerçekleriyle yüzleşmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

‘OTORİTER YAPILARI DEĞİL DEMOKRASİYİ SAVUNMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’

“Hâlbuki bugün; ölümü değil yaşam hakkını, savaşı değil barışı, otoriter yapıları değil demokrasiyi savunmak hayati bir önem taşıyor” vurgusunda bulunulan açıklama şu şekilde sonlanıyor:

“Biliyoruz ki evrensel hukuk ilkelerini, cumhuriyeti, demokrasiyi, adaleti ve barışı sahiplenmek, siyasi analizin merkezine kamu yararını koymayı gerektirir. İnsan hayatı pazarlık konusu edildiğinde, linç kültürü yükseldiğinde tehdit altında olan insanlığın ortak değerleri, geleceği olur.

Mülkiyeliler Birliği olarak, kamuoyuna yüksek sesle bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz. İhtiyacımız olan canımızın daha fazla yanmasına neden olacak politikalar değil, demokrasi ve barıştır. Bunun için kamuoyunun yetkili makamlar tarafından doğru bilgilendirilmesi, medya üzerindeki baskının kaldırılması, ulusun temsilcisi olan parlamentonun açık oturumla toplanması gereklidir. Yapılması gereken, aklıselim bir diplomasi, sorunların silahsız çözülebileceği bir politikanın demokratik yollarla oluşturulmasıdır.

Acılı ailelerimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Tükenmez Haber, Duvar

ETİKETLER

Editörün Seçimi