'Bu dava sadece Ceren Damar davası değil, davanın sonucu sadece kızıma ait olmayacak'

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı'nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019'da sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü. Karar çıkması beklenen Ceren Damar davası bugün görülecek.

Kızı Ceren Damar için büyük mücadele veren eğitimci Mustafa Damar dava öncesinde Tükenmez Haber’e konuştu.

Bir önceki davada karar çıkması bekleniyordu ancak savunmanın yargılamayı uzatmak amacıyla ek süre istenmesiyle, dava 21 Şubat’a ertelenmişti.

‘YARGIYI OYALAMA EYLEMLERİNE DEVAM EDİYORLAR’

Davaya ilişkin bilgileri paylaşan Mustafa Damar,  “İddia makamı olarak bizler beyanlarımızı yaptık, savcı mütalaasını verdi, dosyada tüm belgeler de tamamlandı, tanıklar dinlendi. Son duruşmada savunmanın yapılıp kararın verilmesi bekleniyordu ancak savunma bugüne kadar olduğu gibi yargıyı oyalama eylemlerine devam etti. Savunma yapması gerekirken savunma yapmadı,  usul savunması diye bir şey icat etti, elindeki metni okuyamadı, bir stajere metni okutsaydı anlaşılabilirdi, kendiside beceremedi davayı mecrasından çıkardı, Show yapmaya çalıştı, eline yüzüne bulaştırdı,. Mahkemeyi tehdit etti. İstediklerimi yaparsanız, yaparsınız yoksa heyeti reddederim dedi  ve savunma için süre istedi. Dolayısıyla mahkeme heyeti de bu talebe olumlu cevap verdi.” diyor.

‘ADALET İSTİYORUZ’

Kızı için hukuk mücadelesi yürüten baba Mustafa Damar, ‘Ceren Damar Davası’nı çok aleni ve gizlisi saklısı olmayan bir dava’ olarak yorumluyor.

Baba Damar bu süreçte yaşadıklarını şöyle özetliyor;

“Bu dava sadece Ceren Damar davası değildir. Bu davanın sonucu da sadece Ceren Damar’a ait olmayacaktır. Bu dava milat olacak. 14 ay oldu kızımızı kaybettik, kızımız katledildi. Kızım görevini yaptığı için bir kopyacı hırsız tarafından katledildi. Biz adalet istiyoruz”

BABA MUSTAFA DAMAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU 

Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4’üncü kez hâkim karşısına çıkacak. Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan müebbet hapisle yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Hikmet’e verilecek cezanın 21 Şubat’taki duruşmada açıklanması bekleniyor. Karar duruşması öncesi sanık Hikmet’in, Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar hakkında suç duyurusunda bulunduğu da açığa çıkmıştı. 

NE OLMUŞTU?

Şenel, gözetmen olarak girdiği Medeni Usul Hukuku sınavında kopya çeken Hikmet'i önce uyarıp sonra hakkında tutanak tutmuştu. Hikmet, üniversitedeki odasında emekli polis babasının silahıyla Şenel'e iki el ateş etti ve 17 kez bıçakladı.

Hikmet'in "kamu görevlisini canavarca hisle ve kasten öldürmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına çok sayıda akademisyen, sivil toplum örgütü, baro temsilcileri ve Damar'ın öğrencileri katıldı.

Duruşmada Hikmet'in annesi, dedesi ve iki arkadaşı savunma makamının tanıkları olarak dinlendi. Dede İsmail Elçi birçok cinsiyetçi açıklama yaparak torunu ile Ceren Damar arasında ilişki olduğunu savunarak, "Ehli keyfe keyif verir kahvenin oynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması" dedi.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi