Pegasus’un işten çıkardığı Bahadır Altan: Şirket hiçbir hakkımı vermedi

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan yolcu uçağının parçalara ayrılmasıyla ilgili olarak basına ihmalleri anlatan eski savaş pilotu Bahadır Altan'ın Pegasus Havayolları'ndaki işine son verilmişti.  Bahadır Altan, dava açmaya hazırlanıyor.

CNN Türk kanalında yaptığı yorum nedeniyle işten çıkarılmasını Independent Türkçe’ye yorumlayan eğitmen-kaptan pilot Bahadır Altan, "Yasal haklarımın peşini bırakmayacağım. Önümüzdeki hafta işe iade davası açacağız. Şirket (Pegasus) kıdem ve ihbar tazminatı gibi hiçbir hakkımı vermedi" ifadelerini kullandı.

Altan, iş akdinin feshedilmesini nasıl öğrendiğini ise şu sözlerle anlattı;

“Uçak kazasından iki gün sonra (7 Şubat) şirkette bir toplantıya çağrıldım. Açıkçası kaza nedeniyle düzenlenen kalabalık bir toplantı olmasını bekliyordum. Meğer hakkımda işten çıkarılma kararı verilmiş ve toplantı da bu kararın bana tebliği için düzenlenmiş. İşten çıkarıldığımı bana Pegasus'un eğitim biriminin başındaki kişi tebliğ etti. İstifa seçeneği de sunuldu ama kabul etmedim. Kabul etsem, bu durum suç işlediğimi kabul etmem anlamına gelirdi. Ben suç işlemedim. 11 yıldır Pegasus'ta çalışıyorum. Şirketi kötü duruma sokmadım”

Yaşananları "gözdağı" olarak niteleyen Bahadır Altan, gerçekleri ifade ettiği için görevine son verildiğini öne sürdü;

“Gözlediğim şuydu, bir suçlu bulunacak ve o cezalandırılacaktı, Yeni suçu birinin üstüne yıkacaklardı. Ülkenin genel durumuyla ilgili bir yorum yaptım. Birisi gerçeği ifade ederse hedef haline geliyor. Sistemin en büyük düşmanı hakikattir. Sadece bana değil, gerçekleri konuşmak isteyen herkese verilen bir gözdağı bu.”

Altan, uçak kazasını yorumlamak yerine siyaset yaptığı gerekçesiyle kendisini eleştirenlere ise "Ben siyaset yapmadım, örnek verdim. Havacılıktaki altyapı eksiklikleri dururken dünyanın en büyük havalimanını yapmak böyle bir şeydi bence. Bu kazada da payı vardır" yanıtını verdi.

ALTAN: PROJE ÜSTÜNE PROJE ÜRETME YERİNE BİRAZ AKLISELİM OLMAK GEREKİYOR

5 Şubat Çarşamba akşamı CNN Türk yayınına telefonla bağlanan Altan, “Ülke olarak bir duralım. Biz hâlâ 3. havalimanındayız, hâlâ kanal açıyoruz. Ülke freni patlamış kamyon gibi. Çığ düşen insanları kurtarmaya gidenler yaşamını yitiriyor. Ülke deprem bekliyor İstanbul’u. Buna hazırlanalım bir duralım. Proje üstüne proje üretme yerine biraz aklıselim olmak gerekiyor. Azıcık duralım” ifadelerini kullanmıştı.

Kimi çevreler söyledikleri nedeniyle Bahadır Altan’a hak verirken, kimileri de Altan’ı 'uçak kazasını yorumlamak yerine siyaset yapmakla' suçlamıştı.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi