Pozitif Dayanışma: Türkiye'de HIV ile yaşayanların yüzde 49’u bunu bilmiyor

1 Aralık Dünya HIV/AIDS Farkındalık Günü'ne ilişkin yazılı açıklama yapan Pozitif Dayanışma, HIV’in, kişileri doğrudan hasta etmediği vurgulanarak "Ülkemizde HIV ile yaşayan kişilerin tahminen yüzde 49’u HIV ile yaşadığını bilmiyor" ifadeleri kullanıldı.

Pozitif Dayanışma'nın açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

‘HIV İLE YAŞAMAK SÜREKLİ BİR HASTALIK HALİ DEĞİLDİR’

"HIV bağışıklık sisteminin zayıflaması ile  fırsatçı başka enfeksiyonlar için vücudu korumasız bırakır. Günümüzde gelişen tedaviler sayesinde eğer HIV ile yaşayan bireyler düzenli ilaç kullanıyorsa HIV’den dolayı gelişecek fırsatçı enfeksiyonlar nedeniyle hasta olmazlar, hayatlarına olağan akışlarında devam eder ve herkes gibi yaşarlar. Dolayısıyla HIV ile yaşamak sürekli bir hastalık hali değildir, HIV ile yaşayanlar da hasta değildir."

‘TEDAVİYE ERİŞMEK ZOR GÖRÜNMESE DE…'

"HIV’in tanımlanmasından bu yana geçen onlarca sene içerisinde tanı ve tedavi yöntemlerinde çok önemli gelişmeler yaşandı. Ancak güncel araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde HIV ile yaşayan kişilerin tahminen yüzde 49'u HIV ile yaşadığını bilmiyor. Türkiye’de HIV tanısı almak ve tedaviye erişmek zor gibi görünmese de toplumsal önyargılar, damgalanma, ayrımcılığa maruz kalma endişesi gibi nedenlerle kişiler düzenli test yaptırmaktan kaçınmaktadır."

'AYRIMCI TUTUM VE DAVRANIŞLAR DÜZENLİ TESTİN ÖNÜNDE ENGEL'

"Devlet hastanelerinde ya da özel kliniklerde test için ısrarla kimlik bilgilerinin istenmesi, sağlık çalışanlarının HIV hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmamaları, ayrımcı tutum ve davranışlar sergilemeleri kişilerin düzenli test yaptırmalarının önünde ciddi engeller teşkil etmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından HIV alanında çalışan sivil toplum örgütleri de sürece dahil edilerek tüm sağlık çalışanlarına, doğru ve güncel bilgilerle, damgalama ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla eğitimler düzenlenmelidir."

TÜRKİYE'DE KİMLİK PAYLAŞMADAN HIV TESTİ YAPAN KLİNİKLER

Pozitif Yaşam Derneği'nin aktardığına göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Mersin’de önyargısız bir ortamda test öncesi ve sonrası danışmanlık alarak ücretsiz ve anonim HIV testi yaptırabileceğiniz merkezlerden hizmet alabilirsiniz.

Bu klinikler şöyle:

  • İstanbul Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi,
  • İstanbul Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü,
  • İstanbul Pozitif Yaşam Derneği Test Projesi,
  • Ankara Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi,
  • İzmir Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü,
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi Kliniği ve Aile Danışma Merkezi,
  • Bursa Nilüfer Belediyesi Gönüllü Test ve Danışmanlık Merkezi.

 Pozitif Dayanışmanın açıklamasının tamamını okumak için…

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi