Sanatçı Yılmaz Çelik tahliye edildi

Dersim’de 8 Aralık akşamı verdiği konserin ardından gözaltına alınan ve 2 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanan Yılmaz Çelik, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Duruşma bugün Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Çelik’in yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edilmesine karar veren mahkeme heyeti, davayı 14 Mayıs Perşembe gününe ertelendi.

Evrensel gazetesinden Orhan Kurul’un haberine göre, Çelik’in avukatlarından Hüseyin Aygün “Siyasi olsun adli olsun bence tutuklu olan herkesin korona virüs nedeniyle tedbiren tahliye edilmesi gerekiyor” derken Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin kararın olumlu olduğunu söyleyerek “Mahkemeler, savcılık makamı her biri dosyalardan tahliye taleplerini kendileri oluşturmalı. Sağlık önemli bir gerekçedir” diye konuştu.

‘TUTUKLU YARGILANMADI BİLE’

Çelik’in tutuklanmasına sebep olan itirafçı için de böyle bir durumun söz konusu olduğunu belirten Aygün “Muhtemelen bu tanık onu suçlayarak kendi durumunu güçlendirmeyi seçti. 4 yıllık örgüt üyesi ve silahlı eylemlere karışmış ve tutuklu değil şu anda. Tutuklu yargılanmadı bile. Dolayısıyla bu ifadelere kuşku ile bakmak gerek” diye konuştu.

‘İTİRAFÇI İFADELERİ ÇELİŞKİLERLE DOLU’

Yılmaz Çelik aleyhindeki gizli tanık ifadesinde çelişkiler olduğunu dile getiren Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin, “İtirafçı, ‘Yılmaz Çelik’in ismini sizden öğrendim’ dedi bu duruşmada. 2016’da verdiği ifadede ise Yılmaz Çelik’i tanıyordum ‘sanatçı’ kod verdik demişti. Ancak bir sanatçıya sanatçı kod verilmesi örgüt üyeliğinde görülmemiş bir olay. Bu anlamda çelişkili ifadelerle dolu bir sürü beyanda bulundu” dedi.

Tahliye kararının daha önce verilmesi gerektiğini belirtilen Çetin, “Sağlık önemli bir gerekçedir, kişinin özgürlüğü ile ilgili hayatı ile ilgili can güvenliği önemli bir husustur. Bu noktada diğer dosyalarda da tahliyeler olmasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi