Savcılık, Dipsiz Göl için soruşturma başlattı

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı, Dipsiz Göl’ün “define” iddiası üzerine yasal izinle yok edilmesiyle ilgili sorumlular hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Savcılık, Kültür Bakanlığı ve Gümüşhane Valiliği tarafından açılan idari soruşturma kapsamında açığa alınan 2 müdür ve 1 memur ile diğer ilgililerin ifadelerine başvuracak. Ayrıca müfettişlerin sürdürdüğü soruşturmada kazıya ilişkin mevzuata uyulmadığı belirlendi. 100 parsel alanda yapılacağı belirtilen kazının 400 parsel alanı kapsadığı ortaya çıktı.

MEVZUAT KRİTERLERİNE UYMADIĞI BELİRLENDİ

Müfettişlerin sürdürdüğü soruşturmada, Dipsiz Göl'de yasal izinle yapılan kazıya ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı. Başvuru üzerine alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olması nedeniyle arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit sonucu, Müze Müdürlüğü tarafından ilgili kişilere "define" arama ruhsatı verildiği, ancak Define Arama Yönetmeliği'nin 9'uncu maddesi çerçevesinde tespit yapan ve uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenlerin mevzuat kriterlerine uymadığı belirlendi. Yönetmenliğe göre, aralarında üniversitelerden ilgili kişiler ile jeologların da yer alacağı, alanında uzman en az 3 kişiden görüş alınması gerekirken, buna uyulmadığı, kazının yapılmasında sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun özensiz hazırlandığı belirlendi.

400 PARSEL ALANI KAPSADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Müfettişlerin ifadesine göre, Müze Müdürü Elif Öktem'in kazıya ilişkin verdiği onaydan valiyi de bilgilendirmediği saptandı. Öktem'in, valiliğe sadece kazı yapılacak sahada jandarma görevlilerince önlem alınması için ada- pafta bilgileri üzerinden yazı yazarak, görevlendirme emri istediği öğrenildi. 100 parsel alanda yapılacağı belirtilen kazının ise 400 parsel alanı kapsadığı ortaya çıktı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi