Sinema-TV Sendikası Başkanı: Talebimiz tüm setlerin durdurulması

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye, vaka sayısının yüksek olduğu yerlerle ilgili uçuşları askıya aldı, eğitim hayatında tedbirler uygulayarak, kalabalıkların bulunabileceği yerlerin çalışma saatlerini yeniden düzenledi. Tüm bunlar yapılırken, bazı sektörler benzer tedbirlerin kendileri için de alınması konusunda talepte bulundu. Dizi ve sinema oyuncularının yer aldığı sendikalar çalışma alanlarının oldukça riskli olduğunu hatırlatarak, önümüzdeki 14 gün boyunca dizi, film, belgesel, reklam gibi çekimlerin durdurulması gerektiği görüşünü paylaştı.

SETLERİN DURDURULMASI TOPLUM SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Sinema-TV Sendikası Başkanı Tuba Ataç, TRT Haber’den Sertaç Aksan'a yaptığı açıklamada sektörde herkesin korku içinde olduğunu söyledi. İşleri gereği çok farklı zamanlarda, farklı mekanlarda oldukça kabalalık ekiplerle iş yaptıkları bilgisini paylaşan Ataç, “Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye başladı. Çok farklı sektörlerde erteleme ya da iptal seçeneği uygulandı. Dizi, sinema ve reklam sektörü için de bu yönde bir adım atılmalı” şeklinde konuştu.

'TALEBİMİZ TÜM SETLERİN DURDURULMASI'

“Talebimiz en azından koronavirüsün kuluçka süresi olarak kabul edilen 14 günlük dönemde tüm setlerin durdurulması” diyen Ataç, şöyle devam etti:

“Çekim ekipleri her an her yerde olabilen bir iş üstleniyor. İster kamera önünde olsun ister kamera arkasında fark etmiyor. Herkeste bir tedirginlik var. Çünkü yaptığımız iş itibarıyla tehlikeli sınıfta yer alıyoruz. Setlerin durdurulması toplum sağlığı açısından da son derece önemli. Kimi setler durdu ancak bazıları mecburen devam ediyor. Çünkü tüm kontratları daha önce imzalandı ve bu yönde çalışmalarını sürdürmek zorundalar. Bunu ancak Bakanlık adım atarak erteleyebilir. Kültür Bakanlığının alacağı bir karar, yasal zorunluluğu olan setlerde de dahil olmak üzere tüm çekimlerin durdurulmasının önünü açabilir. Bizim de talebimiz en azından önümüzü görene ve süreç netleşene kadar çekimlerin geçici olarak durması.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi