Sivas Katliamı hükümlüsünün affedilmesi Marmaris'te protesto edildi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç'ı affetti. Alınan karara ilişkin tepkiler devam ediyor. Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Kılıç'ın affedilerek serbest bırakılmasını protesto etti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Mehmet Ali Akyol, kurumlar adına basın açıklamsını okudu. Akyol, "Serbest bırakılan ve affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak bizzat katledilmesinden sorumludur" ifadelerini kullandı.

BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİLER

Muğla Marmaris'te Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Eğitim Sen Marmaris Temsilciliği, DİSK Emekli Sen, CHP, ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Haziran Hareketi ve HDP, 31 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayınlanan 2083 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Madımak katliamının sorumlusu Ahmet Turan Kılıç'ın affedilerek serbest bırakılmasına tepki göstererek Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

'ADALET DUYGUSUNA İNDİRİLMİŞ BİR DARBE'

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Mehmet Ali Akyol, devletin 27 yıllık adaletsizliğine yıllardır devam ettiğini söyleyerek, "Bu karar başta Alevilere olmak üzere tüm çağdaş, demokrasi ve laiklik yanlısı milyonlarca insanın vicdanına ve adalet duygusuna indirilmiş bir darbedir. Serbest bırakılan ve affedilen bu zat, semah dönen çocukların, sanatçı, yazar ve aydınların yakılarak bizzat katledilmesinden sorumludur" dedi.

'HİÇBİR İNSANIN VİCDANINA SIĞMAZ'

27 yıldır adalet arayışlarının devam ettiğini belirten Akyol, "Milyonlarca insanın vicdanında mahkum edilen ve affedilmeyen bu katliam kadar, bu katliamın üstünü örtmeye ve katilleri aklamaya çalışanlarda tarihin karanlık sayfalarında ve çöplüğünde de yerlerini çoktan almışlardır. Madımak katliamından mahkum olmuş katili affetmek hiçbir insanın vicdanına sığmaz. Bir devletin yapması gereken esas görevi adaleti sağlamak ve adaletin var olduğunu topluma hissettirmektir" ifadelerini kullandı.

'27 YILDIR SÖNMEYEN ATEŞ DAHA DA BÜYÜTÜLMÜŞTÜR'

Madımak'ın cumhuriyet tarihinin en ağır katliamlardan biri olduğunu dile getiren Akyol, "Haksız ve adaletsiz olarak verilen bu karar ile birlikte 27 yıldır sönmeyen ateş daha da büyütülmüştür. Bu kararı tanımıyor ve şiddetle kınıyoruz. Madımak katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmayacak ve unutulmayacak bir yara açmıştır. Bu nedenle de bu katilin bir oldu bitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız. Yakanları da aklayanı da affetmiyoruz. Madımak için adalet istiyoruz" dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi