TCDD çalışanları sürgüne karşı Ankara yürüyüşüne başladı

TCDD’nin 13 çalışanının nedensiz yere sürgün edilmesine karşı tepkiler sürüyor. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyeleri, sürgünleri protesto etmek için Ankara’ya yürüyüş kararı aldı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS), TCDD’de çalışan ve aralarında BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol’un da olduğu 13 üyesi sürgün edilmişti. İzmir’den de 8 çalışan farklı yerlere gönderildi. BTS İzmir Şubesi, alınan karara tepki göstererek, yaklaşık bir haftadır Alsancak Tren Garı önünde oturma eylemlerini sürdürüyordu.

4 HAZİRAN’DA ANKARA’DA OLACAKLAR

BTS üyeleri, sürgün kararları geri alınmadığı takdirde başlatacaklarını duyurduğu yürüyüşlerine bugün başladı. Diyarbakır, Adana, İzmir ve İstanbul’dan yürüyüşe geçecek olan işçiler 4 Haziran’da Ankara’da olacak.

BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, "Sürgün edilenler arasında halen ağır hasta olan, eşi ve oğlu engelli olan, eşi yatalak hasta olanlar ile kronik hasta vardır. Bugün dört koldan sürgünlerin geri alınması ve hülle atamaların iptal edilmesi için yola çıkarak 4 Haziran Perşembe günü Ankara’da TCDD Genel Müdürlüğü’nde olacağız" dedi.

DİYARBAKIR’DA ENGELLEME

BTS’nin sürgünlere karşı başlattığı Ankara Yürüyüşü öncesi pek çok ilde basın açıklamaları yapıldı. Diyarbakır'dan yola çıkan demiryolu emekçileri Elazığ Maden'de engellendi.

TCDD Genel Müdürlüğü dün 5 ilin emniyet müdürlüğüne yazı göndererek demiryollarındaki sürgünlere karşı yapılacak yürüyüşlerin engellemesini istemişti.

YÜRÜYÜŞ KOLU ELAZIĞ’DAN DEVAM EDECEK

Engelleme üzerine açıklama yapan BTS Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir, Elazığ Tren Garı önünde yaptığı basın açıklamasında yürüyüşün Malatya, Sivas, Kayseri, Ankara olarak devam edeceğini söyledi. KESK bileşenlerinin yanı sıra Emek Partisinin de katıldığı açıklamada rotasyon uygulamasına karşı çıkılarak sürgünlerin iptal edilmesi istendi.

DEMİRYOLU EMEKÇİLERİ İZMİR’DEN YOLA ÇIKTI

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi sürgünlere tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaparak Ankara yürüyüşü için yola çıktı.

Alsancak Gar önünde bir araya gelen BTS üyesi emekçileere KESK'e bağlı diğer sendika şubeleri ile CHP de destek verdi. "Korkmuyoruz susmuyoruz itaat etmiyoruz", "Sürgünler bizi yıldıramaz", sloganlarının atıldığı açıklama, polis ablukası altında gerçekleşti.

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen de “Bugün emekçilerin meslek özlük haklarına ve sendika halkımıza sahip çıkmak için burdayız. Arkadaşlarımiz sürgün ediliyor çünkü özelleştirmelerle, esnek güvencesiz çalıştırmayla halkın ulaşım hakkının nasıl engellemeye çalıştıklarını bir bir ortaya koydular. Kamu gücünü kullananların, siyasi iktidarın aslı sorumluluğunu ortaya koydular. Bu yüzden hedef alınıyorlar. Meslek odalarına, barolara müdahale ederek yapmak istedikleri şey onların dışında ses duyulmasın tek ses, tek millet anlayışı. Biz farklılıklarımızla bir arada barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz emekçilerin haklarının gaspına karşı çıkıyoruz. Bugün yaşanan anti demokratik uygulamalarla, sürgünlerle sendika hakkı engellenmeye çalışıyor. Biz bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Biat eden memur anlayışına uymadık, uymayacağız” diye konuştu.

BTS'NİN BAŞLATTIĞI YÜRÜYÜŞ İZMİT'E ULAŞTI

BTS'nin sürgünlere karşı başlattığı yürüyüşün İstanbul kolu, İzmit'e ulaştı. KESK'e bağlı sendika temsilcilerinin destek verdiği eylemde "Sürgünlere karşı yürüyoruz! Sürgünler geri alınsın!" pankartı açan demiryolu emekçileri, "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganı attı.

'BİZE SÖYLEYECEK SÖZLERİ YOK'

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş, İzmit Tren Garı önünde yaptığı açıklamada "Yaşananlarla ilgili genel müdürlükle defalarca görüşme talep edildi, şuana kadar bir görüşme yapılamadı. Çünkü bize söyleyecek sözleri yok. Böyle bir dönemde, böyle bir tarihi olan kurumu kamuoyunda tartıştırıyorlar. Bize engel olmaya çalışıyorlar, genelgeler yayınlıyorlar. Kendini Emniyet Genel Müdürü yerine koymuş, kendini İçişleri Bakanı yerine koymuş, diyor ki 'Sendikal faaliyetler yasaklanmıştır.' Ey genel müdür, sen Demiryolları Genel Müdürü müsün, yoksa Ulaştırma Bakanı mısın, yoksa Emniyet Genel Müdürü müsün?" diyerek tepki gösterdi.

BTS üyeleri daha sonra Adapazarı Garı önünde de açıklama yapmak için Sakarya'ya doğru yola çıktı.

Evrensel, Duvar

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi