TEMA: Kanal İstanbul Projesi 8 milyonluk ada oluşturacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın proje’ olarak lanse ettiği ve uzun süredir tartışma konusu olan Kanal İstanbul Projesi’ne tepkiler devam ediyor. İBB’nin açıkladığı raporun ardından, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) yazılı açıklama yaptı.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun değerlendirildiği toplantıya katılan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, projenin İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde oluşturacağı risklerin toplumla paylaşılması gerektiğine dikkat çekti; “Kanal İstanbul’un sadece bir deniz yolu ulaşımı projesi olarak değerlendirilmemesi gerekir. Çünkü projenin şehrin tüm karasal ve denizel yaşam alanlarını, yer altı suyu sistemini ve ulaşım sistemini tamamen değiştirmesi söz konusudur. Bu nedenle Kanal İstanbul Projesi’nin üst ölçekli mekânsal planlama ve stratejik çevresel değerlendirme çalışmalarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Projenin bu süreçler dışında tutularak sadece ÇED süreci ile hayata geçirilmesi, gelecekte karşılaşılması muhtemel risklerin ve yaşanacak olumsuz sonuçların toplumla ve projeden doğrudan etkilenecek olan kesimlerle paylaşılmaması anlamına gelmektedir.”

‘Depremde nasıl etkileneceğinin tespiti olmadığının altını çizen’ Ataç, “Kanal İstanbul Projesi ile 8 milyon nüfuslu, 97 bin 600 hektarlık bir ada oluşturuluyor ve bu alanda nüfusun daha da artması söz konusudur. Böylesine yoğun nüfuslu ve deprem bölgesinde olan bir alanda yapılması planlanan kanalın olası bir depremde yanal ve düşey hareketlere karşı nasıl bir tepki vereceği ÇED raporunda öngörülmüyor. Ayrıca ÇED raporunda olası bir depremde adada yaşayacak nüfusun nasıl tahliye edileceği konusuna da değinilmiyor.” uyarısında bulundu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi