TGC’den RTÜK ve BİK’e tepki: Cezalar ölçüsüz ve hukuksuz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Basın İlan Kurumu'nun (BİK) Cumhuriyet Gazetesi'ne 35 gün resmi ilan kesme cezası vermesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) ise Halk TV'nin beş programına toplamda 129 bin liralık para cezası vermesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TGC açıklamada basın özgürlüğünün, Anayasa'yla güvence altına alındığı ifade etti ve "Basın özgürlüğü, resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. Halkın demokratik toplumda tartışma ortamına katkı sağlayan, her konuda doğru, güvenilir bilgiye erişim hakkı vardır" dedi.

‘YAYIN DURDURMA VE PARA CEZASI RUTİNE DÖNÜŞTÜ’

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kamu kurumları olan RTÜK ve BİK verdikleri yayın durdurma, para ve resmi ilan kesme cezalarıyla basın özgürlüğüne müdahale etmektedir. Eleştirel yayın yapan medya kuruluşlarına giderek artan sayıda yayın durdurma, resmi ilan kesme ve para cezaları verilmesi rutin bir uygulamaya dönüşmüştür.

Ağır cezalarla halkın haber alma hakkına müdahale edilmiştir. RTÜK’ün kararlarına bakıldığında iktidara yakın medya kuruluşlarına uyarıda bulunmakla yetinmesi, eleştirel yayın yapan medya kuruluşlarına ise en üst düzeyden para cezası ve çok sayıda yayın durdurma kararı vermesi ölçüsüz ve hukuksuzdur.

Kararlar demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine aykırı olamaz. Demokratik toplum ölçütü, çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışla yorumlanmalıdır. Tarafsızlık bunu gerektirmektedir. Yayın durdurma, para ve resmi ilan kesme cezalarıyla eleştirel yayın yapan kuruluşlar ekonomik olarak zayıflatılıp kapanmalarına neden olacak bir yaklaşım sürdürülmektedir.

TARAFSIZLIK ÇAĞRISI

Eleştirel medyaya bedel ödetilmekte, iktidara yakın medyanın şiddeti öven ve destekleyen açıklamaları görmezden gelinmekte ve cezasızlık yaklaşımı uygulanmaktadır. RTÜK ve BİK’in görevi halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engellemek olmamalıdır.

Israrla bir kez daha diyoruz ki; gazetecilik suç değildir. Gazetecilik iktidara değil, halkın haber alma, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın, onurlu bir meslektir. Türkiye’de demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Bu gerçekler ışığında RTÜK ve BİK’i bir kez daha kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

BİK, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Kuzguncuk'ta vakıflardan kiraladığı araziye yaptırdığı şömine ve çardağın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkılmasına ilişkin haber yapan Cumhuriyet Gazetesi'ne 35 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası kesti.

RTÜK ise Halk TV'ye toplamda 129 bin 405 lira olan beş ayrı para cezası verdi.

Bianet

ETİKETLER

Editörün Seçimi