TGS’den Demirören’e: 45 gazetecinin hakkını kuruşu kuruşuna ödeyeceksiniz

Hürriyet gazetesinden Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 45 gazeteci Hürriyet gazetesinin Bağcılar’daki binası önünde basın açıklaması yaparak Demirören hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

TGS üyeleri, Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan 45 gazetecinin özlük haklarının 40 gün geçmesine rağmen verilmemesi üzerine İstanbul Bağcılar'daki merkez binası önünde açıklama yaptı

 Yapılan açıklamada, “Demirören Grubu hem mağdur ettiği 45 gazetecinin hakkını kuruşu kuruşuna ödeyecek hem de sendika hakkına saygı göstermeyi öğrenecek” ifadeleri kullanıldı.

Hürriyet gazetesinde 25 Ekim'de çıkarılan 45 gazetecinin özlük haklarının verilmemesi üzerine TGS üyeleri Bağcılar'daki merkez binada açıklama yaptılar. İşten çıkarılan gazetecilerin ve farklı iş kollarındaki sendikaların katıldığı eylemde, hâlâ Demirören medyada çalışan gazeteciler de dışarı çıkarak açıklamaya destek verdiler.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ’

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş'un okuduğu açıklamada, “Sendikamız avukatlarının arabulucu sürecini başlatmasına rağmen masaya da bir teklif ile gelmediler. Anayasanın tüm çalışanlara tanıdığı sendika hakkını kullandıkları için çalışanlarını cezalandıran, anayasayı çiğneyen Demirören hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HAKKIMIZI VERMEK ZORUNDASINIZ’

Hürriyet’teki görevine son verilen isimlerden Mesude Erşan da yaptığı açıklamada, “İşimize son verilmesinden bu yana tam 40 gün geçti. 40 gündür Hürriyet gazetesi kazanılmış haklarımızın ne zaman ve nasıl ödeneceğine dair bir açıklama yapmadı, bizimle iletişime geçmedi. Bugün burada toplanan bizler, Hürriyet Gazetesi’nden haklarımızı ihlal etmeye bir son vermesini istiyoruz. Bizimle çalışmak zorunda değilsiniz ama hakkımızı teslim etmek zorundasınız” diye konuştu.

‘HAKSIZLIĞI NE ZAMAN MANȘETTEN VERECEKSİNİZ?’

Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ise, gazetecilere sendikal haklarının iade edilmesi gerektiğini söyledi. Uyar “Başka yerlerde olan haberleri, haksızlıkları manşetten veriyorsunuz. Burada işten atılan 45 gazetecinin hakkını ne zaman vereceksiniz? Onlara yaptığınız haksızlığı ne zaman manşetten vereceksiniz” diye sordu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi