Tosya'da tekstil fabrikası kapatıldı: 230 işçi karantinada

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yaklaşık 230 işçinin çalıştığı tekstil fabrikasında 6 işçide koronavirüs tespit edildi. 6 kişide Covid-19 çıkmasının ardından atölye kapatıldı, işçiler de karantinaya alındı. İşçilerin yerleşiminin sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmediği, işçi sayısının düşürülmediği iddia ediliyor.

6 KİŞİDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren fabrikadaki işçiler, geçen hafta içi Koronavirüs semptomları nedeniyle Tosya Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan testlerin sonucunda 6 işçide Koronavirüs tespit edildi. Gelişme üzerine fabrika Tosya İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 15 gün kapatıldı. Fabrikadan gönderilen mesajda işçilerin kendilerini izole etmeleri istendi.

'230 ÇALIŞAN SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ'

Tosya Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlçemiz Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren bir tekstil fabrikası, görülen koronavirüs vakaları nedeniyle 21 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 15 gün süreyle Tosya İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kapatılmıştır. Fabrikanın 230 çalışanı, İlçe Sağlık Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından sağlık taramasından geçirilmiştir” denildi. Kaymakamlık, taramadan geçirilen diğer işçilerin sonuçlarına dair bir bilgi ise paylaşmadı.

'TOSYA'DAKİ SON DURUMU ELE ALMAK ÜZERE BİR ARADAYIZ'

Öte yandan durum üzerine Tosya’ya gelen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Kaymakamlığı ziyaret ederek gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı yaptı. “Tosya'daki son durumu ele almak üzere bir aradayız” diyen Vali Karadeniz, “Bu mücadele bize şunu gösteriyor ki bu iş bitti diye bir şey en azından şu aşamada mümkün değil” ifadelerini kullandı.

'HERKES MASKESİNİ TAKACAK'

Vali Karadeniz, sözlerinin devamında, “bundan sonraki normalleşme süreci dediğimiz süreçte herkesin de bildiği gibi eski normal kesinlikle değil. Dolayısıyla bizimde bundan sonraki yaşantımızı yeni normale göre ayarlamak zorundayız. Herkes maskesini takacak, sosyal mesafeye mutlaka uyulacak” dedi.

İHMAL İDDİASI

Fabrika hakkındaki iddialar ise ciddi bir ihmale işaret ediyor. Bölge kaynaklarının verdiği bilgiye göre, fabrika salgına göre tedbirlerini almamış. İşçi sayısını düşürmeyen fabrikada işçilerin yerleşimi de sosyal mesafe kuralına göre yeniden düzenlenmemiş.

Geçen haftaya kadar bazı günler hiç vaka görülmeyen Tosya’da, Kytesk Tekstil Fabrikası’ndaki gelişmeler ardından yeni vaka sayısının dikkat çekici biçimde yükseldiği de bildiriliyor. İlçededeki vaka sayısına dair resmi bir açıklama bulunmazken sayının 100’e yakın olduğu ve büyük çoğunluğunun son bir hafta içinde tespit edilen yeni vakalar olduğu kaydediliyor.

T-24

ETİKETLER

Editörün Seçimi