Turizm emekçileri 'yeni normal'den endişeli: İşten çıkarmalar artacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede belirtilen ‘turizmde yeni normal’ normlarını değerlendiren turizm emekçileri, 'Hijyen Sertifikası' alamayan emekçilerin çalışamayacağını söyleyerek, barınma koşulları zaten çok kötü olan turizm emekçilerinin pandemi sürecinde de 'koronavirüse' yakalanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

AKP’nin ‘normalleşme’ süreci adımlarının temellerini oluşturan turizm sektöründe hareketlilik, özellikle 1 Haziran’da tüm kentlerin kısıtlamalarının kaldırılmasıyla başladı. Turizmin ‘yeni normal’inin, çizgileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayımladığı “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci” başlıklı genelgeyle belirlendi. 12 Mayıs’ta 81 ilin ilgili kurumlarına gönderilen genelgeyle, otel ve işletmelerin yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında uyması gereken kurallar açıklandı.

İleri Haber'den Sercan Güler'in haberine göre; İlgili genelgede, konaklama tesislerinin alması gereken tedbirler “Genel İlkeler Ve Bildirimi”, “Misafir Kabulü”, “Genel Kullanım Alanları”, “Personel” ve “Genel Temizlik ve Bakım” başlıkları altında toplanırken, alınması gereken tedbirlerin ‘açık uçlu’ olması dikkat çekti.

Turizm emekçileri, sektörün hareketlenmesiyle, yayımlanan genelgenin getirdiklerini ve bu normlardan nasıl etkileneceklerini değerlendirdi.

'SERTİFİKA ALAMAYAN İŞÇİ ÇALIŞAMAYACAK'

Antalya'da çalışan bir turizm emekçisi, otellerin yönetimlerinin çalışanlara yönelik bir uzaktan eğitim programıyla "hijyen eğitimi" verdiğini ve sınav aşamasında yüzde 80 barajını geçemeyenlerin otellerde çalışamayacağını söyleyerek, "Önce konular ile ilgili video eğitimi var, daha sonra test aşaması, testi yüzde 80 başarının altında tamamlayanlar bu sertifikayı alamayacak ve dolayısıyla otelde çalışmayacak. Ben yarısını çözmüş bulunmaktayım fakat çok büyük bir meziyet olduğu söylenemez. Sadece burada benim için önemli olan nokta sertifikayı alıp işe başlamak" ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde turizm emekçilerinin iş yükünün bir hayli artacağını belirten turizm emekçisi, "Bu süreçte iş yükünün bir hayli detaycı ve yorucu olacağını düşünüyorum. Zaten turizm sektörü Türkiye piyasasında çok yorucu. Bir de üzerine pandemi ile ilgili detaylı hijyen, temizlik gibi kurallar çok daha yorucu olacaktır. Özellikle Oda Servisi ve Yiyecek-İçecek departmanlarında çalışan emekçiler için bir hayli zor olacaktır" şeklinde konuştu.

'TURİZM EMEKÇİLERİNİN BARINMA KOŞULLARI ÇOK KÖTÜ'

Turizm sektöründe çalışan emekçilerin barınma koşullarının koronavirüs öncesinde de çok kötü olduğunu anlatan çalışan, "Örnek vermek gerekirse ben 2019 yılında Kemer bölgesinde 5 yıldızı zor hak eden sıradan bir otelde çalışıyordum. O otelde barınmak kelimesi yerine 'hayatta kalmak' cümlesini kurmak yeridir. Dar odalarla 4 kişi kalıp bazen gece yarısı içerideki oksijenin bittiğini fark edebiliyorduk. Kolu kırık kapılar sıcak suyun kendi içinde bir bağımsızlığa sahip olması ve rutubet cabası" diyerek şöyle devam etti:

"Bu yıl çok daha iyi bir otele geldim. Hem dünya piyasalarında hemde Türkiye piyasasında hatırı sayılır otellerden birinde işe başladım. Haliyle lojman, bir öncekine çok daha iyi, örnek verecek olursak odalar 2 kişilik. Televizyon, buzdolabı, klima, banyo temizliği ve küçük bir balkon mevcut. Bu şartlar bir turizm çalışanı için gerçekten üst seviye fakat Türkiye'de buna benzer kaç tane daha lojman var ki? Ne yazık ki turizm çalışanların çoğu ilk örnekte verdiğim benzeri yerlerde barınmaya çalışıyor."

'EMEKÇİLER VİRÜS TEHDİDİ ALTINDA'

Çalışanların barınma koşullarının iyi hale getirildiği otellerin sayısının çok az olduğunu belirten turizm emekçisi, koronavirüs önlemlerinin nasıl ve ne şekilde yerine getirileceğinin endişe verici olduğunu ifade ederek sözlerini, "Barınma koşullarının iyi olduğu otellerde bir nebze olsun bu başarı elde edilebilir fakat geriye kalanlar için büyük bir hüsran olacaktır. Çalışanların iş yerinde gerekli önlemi alacağını farz edelim, ama bunun lojmanlarda sağlanacağını konusunda çok endişeliyim. Şayet odaların temizliğine çok fazla dikkat edilmeli.Aynı odada yaşayan personel sayısı azaltırlarsa belki biraz önlenebilir fakat bu şartlar altında maalesef vaka sayısı artışı kaçınılmaz olacaktır" şeklinde noktaladı.

'BU SÜREÇTE İŞTEN ÇIKARMALAR ARTACAK'

İzmir'de çalışan diğer bir turizm emekçisi ise, oteller tarafından personele verilen hijyen eğitimine katıldığını ancak, henüz sınava giremediğini söyleyerek, turizm emekçilerinin iş yüklerinin, koronavirüs tedbirleriyle kullanım alanının azaltılacak olmasından dolayı, otellere gelen misafir sayısının düşeceğini ve bu yüzden işten çıkarmaların olacağını söyledi.

"Kuvvetle muhtemel bütün işletmelerde alan kullanımı ve beraberinde misafir sayısı düşecek. Personelde de bir azalmaya gidilecek ve bu sektörde işten çıkarılan emekçi sayısı belki de milyonlarla ifade edilecek" ifadelerini kullanan emekçi şöyle devam etti:

"Misafirlerin hemen her mekânda normalde cuma ve cumartesi günleri yaşadıkları yer bulamama sıkıntısı haftanın 7 gününe yayılıp her gün yaşanacak, bu da işletmelerde sirkülasyonu artıracak ve personel bu yoğunluktan olumsuz etkilenecek."

‘İŞLETME SAHİPLERİ EK MALİYET GETİRECEĞİ İÇİN ÖNLEMDEN KAÇACAK’

Otellerde çalışan emekçilerin "lojman" adı altında bodrum katlarda barındırıldıklarını aktaran turizm emekçisi, yayımlanan koronavirüs önlemleri genelgesiyle birlikte emekçilerin barındığı "lojman" yapılarının değiştirilmesi gerektiğini ancak işletme sahiplerinin ek maliyet getireceği gerekçesiyle bunu yapmak istemeyeceklerini söyleyerek, "Mesele şu ki ‘Misafir odaları kullanıldıktan sonra ikinci bir misafire verilmeden önce 24, 48 veya 72 saat boş bırakılıp havalandırılması gerekir’ diyor mevzuat. Aynı mevzuat personel odalarında yatakhane sisteminin tamamen kaldırılmasının zorunlu ve maksimum 2-3 kişilik olmasını söylüyor" diyerek sözlerini şöyle noktaladı:

"Lojman odalarında 'shiftlere' göre belki de günün her saati 1 personel istirahatta olacak.Buraların hijyeni ve dezenfektesi otel sorumluluğunda ancak ne kadar cildiye alırlar bilinemiyor."

ETİKETLER

Editörün Seçimi