Türkiye’nin ilk engelli başkanı engelli sporcularla yüzdü

Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü engelli sporcularla kutladı. Hançerli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonlukları yaşamış engelli yüzücüleriyle birlikte İstanbul Üniversitesi Avcılar Spor Kompleksi’nde bulunan yüzme havuzunda kulaç attı.

Beytullah Eroğlu, Koral Berkin Kutlu, Nil Şahin, Nevval Beren Mutlu, Mustafa Şar, Yusuf Oğur gibi şampiyon isimlerle birlikte yüzen Turan Hançerli’nin performansı beğeni topladı.

Espirili bir dille, “Birinciliği kaptırmadım, tabii sondan birinci oldum” diyen Hançerli, şampiyon sporcularla yarışıp yarışı tamamlamanın bile kendisi için güzel bir duygu olduğunu ifade etti.

“İstanbul Boğazı’nı geçme hedefimiz vardı, şampiyon arkadaşlarımızla birlikte şimdi hedefimiz Manş Denizi” diyen Hançerli, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'yle ilgili olarak da şunları söyledi; “3 Aralık farkındalık günü. Engellilerin eşit hak ve eşit yaşam hakkını hatırlattığımız ve gerçek engelin engelli bireylerde olmadığını, bu bireylerin önüne çıkan engellerde olduğunu gösteren çok güzel bir yarış oldu. Arkadaşlarımızın her biri Dünya, Avrupa, Türkiye şampiyonu ve inanılmaz da hızlı yüzüyorlar”

 Olanaklar sağlandığında, fırsat verildiğinde aşılamayacak engel olmadığını belirten Hançerli, şöyle konuştu; “Ben belediye başkanı oldum. Türkiye’de ilk engelli belediye başkanıyım. Tabii ilkleri yapan yüzlerce, binlerce insan var. Dün bir engelli mühendis arkadaşımızla buluştuk. Adana’dan dünyanın bütün şehirlerine hizmet sunan bir engelli arkadaşımız. Engeller engel değil, yeter ki hak ve olanaklarda eşit davranılsın, önlerine engel çıkarılmasın.”

‘SADECE 3 ARALIK’TA DEĞİL, 365 GÜN BİRLİKTEYİZ’

"Tüm engelli dostlarımla birlikte eşit, adil bir Avcılar, adil bir İstanbul ve dünya arzumuzu, hayalimizi büyütüyoruz. Asla umutsuzluğa, yılgınlığa ve dertleri aşamayacaklarına ilişkin kaygıya kapılmasınlar” diyen Hançerli’nin bir de mesajı vardı:

Bizler yaptık, sizler de yapabilirsiniz. Evet, zor ama biraz daha fazla çalışınca, biraz daha fazla gayret edince oluyor. Biz de sizlerin yanındayız. Sadece 3 Aralık’ta değil, 365 gün birlikteyiz.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi