Vedat Milor: Irkçılık kapitalizmin bir parçası

Ünlü gastronomi yazarı Vedat Milor, siyah ABD’li George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle ilgili paylaşımlarda bulundu.

Uzun yıllar ABD’de yaşayan Milor, “Kapitalizmi sömürgecilikten ayrı değerlendirebilmek imkansız. Sömürgecilik de doğası gereği ırkçı. Irkçılık kapitalizmin bir parçası. Alt gelir grubu beyazlar ırkçı olmaya devam edecekler. Bu açıdan baktıkça da asıl hadiseyi, yani sınıf savaşını fark edemeyecekler” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKE GENELİNDE İSE IRKÇILIĞIN KURUMSAL HALE GELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ’

Milor, “ABD’deki aşırı muhafazakar eyaletlere baktığımızda cidden Afrika kökenli vatandaşların bedenlerine tahammül dahi edemeyen, çocuklarının onlarla evlenmesinden ziyade ölmesini yeğleyecek ırkçıların sayısı hayli fazla. Ülke genelinde ise ırkçılığın kurumsal hale geldiğini görüyoruz” dedi.

‘LİBERALİZM, KAPİTALİZM VE IRKÇILIK ÇOK GÜZEL EKLEMLENİYOR BİRBİRİNE’

ABD’de sosyal devlet anlayışının gelişmeme sebeplerinden biri ırk açısından aşırı polarize bir toplum olması. Biraz daha düşünürsek, belki liberalizm doğası gereği ırkçı değil (en azından açık biçimde). Teoride meritokratik olmaya çalışıyor. Ama kapitalizm nihayetinde tarihsel. Topluma entegre oluyor. Irkları bulduğu yerde de ırkçılığı yaratıyor. Çünkü ondan çıkar sağlıyor.  Bu açıdan bakınca liberal teori ile tarihsel bir pratik olarak kapitalizm arasında bir çelişki var. Michael Burawoy’den bahsettim size. O manufacturing consent ile bunu güzel bir biçimde ortaya koyar. Kapitalizm deyince gücü de düşünmek lazım. O sınıfın erkini koruması gerek. Kendini ebedi kılması gerekiyor. İşte tam bu noktada ırkçılık çok işe yarıyor. Meritokratik sistem işlerine gelse de işin içine güç girince tüm yapı bozuluyor ve sekteye uğruyor. O yüzden liberalizm, kapitalizm ve ırkçılık çok güzel eklemleniyor birbirine. Tüm bu kaosta iyi bir şeyler bulmaya çalışanlar: Ya Trump Soğuk Savaş Dönemi’nde başkan olsaydı?” diye yazdı.

ETİKETLER

Editörün Seçimi