27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. Ada hakkında ağaçların kesilip beton döküldüğü yönünde çok sayıda eleştiri yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle, darbenin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamasının yapıldığı Yassıada ve Sivriada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak yenilenmesi ve bu adaların halkın hizmetine sunulması amacıyla 2015 yılında temeli atılan proje tamamlandı.

Çehresi son 5 yılda değişen 103 bin 750 metrekarelik alana sahip ada, darbenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. Törene MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri ve askeri yetkililerin de katılması bekleniyor.

Adada, söz konusu dönemde yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu da 27 Mayıs Müzesi'ne dönüştürüldü. Adada, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi'nin yanı sıra cami, 125 odalı otel, kütüphane, sergi salonu, seyir terasları ve Demokrasi Parkı gibi birçok donatı alanı bulunuyor.

Adada bulunan 24 metre uzunluğundaki Demokrasi Feneri'nin, karanlıktan aydınlığa geçişi ve demokrasinin geleceği tuttuğu ışığı simgelediği belirtildi. 

AA, Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi