TÜKENMEZ HABER - Ekonomik kriz, zamlar, hayat pahalılığı, iş cinayetleri, asgari ücret tartışmalarıyle geçen 2019'da emekçilerin hakları ve talepleri için mücadeleleri de gündemdeydi. Toplu iş sözleşmelerinin uygulanmaması, işten çıkarılmalar, ödenmeyen maaşlar, sendikal faaliyetlerin engellenmesi, sendikaya üye olan işçilerin işten çıkarılması, işçilerin tazminatlarının ödenmemesi, gasp edilen haklar için yapılan iş bırakma eylemleri, yürüyüşler, protestolar...

Türkiye'de 2019 yılı boyunca emek alanında yaşanan eylemleri derledik;

SOMALI MADEN İŞÇİLERİNİN MÜCADELESİ

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği işçi katliamının ardından tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler, seslerini duyurmak için 5 Ekim Cumartesi günü yürüme kararı aldı. Bağımsız Maden-İş Sendikası'nın desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüş, Manisa'nın Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından engellendi. İşçiler jandarma barikatına karşı geri dönmeyeceğini belirterek oturma eylemi başlattı. İşçiler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan görüşmede maden işçilerine tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurdu. 3 bin 500 işçi için bakanlıktan söz alan madenciler Aralık ayının sonuna kadar yatması gereken tazminatlarının peşinde olacaklarını ifade etti.

MALTEPE BELEDİYESİ'NDE İŞÇİ EYLEMİ

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi bazı işçiler, sendika ile Maltepe Belediyesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin bir yıldır uygulanmadığı gerekçesiyle 25 Ekim Cuma günü belediye önünde eylem yaptı.

Sendikadan yapılan açıklamada, aşağıda yer alan pek çok maddenin yer aldığı toplu iş sözleşmesinin uygulanmadığı aktarıldı:

  • Yıllık asgari ücret farklarının işçilere yansıtılması
  • Haftalık çalışma süresinin 45 saatten 40 saate indirilmesi
  • Çocuk haklarının korunması ve çocuk işçiliği ile mücadele
  • Kadına yönelik şiddete karşı yaptırım uygulanması
  • Engelli hakları ve iş güvencesi

Toplu iş sözleşmesinin uygulanmadığı gerekçesiyle iş bırakan işçiler, eylemin sonlandırılması için kazanılan hakların uygulanması ve işten çıkarılan arkadaşlarının işe iade edilmesini talep etti.

2 Kasım Cumartesi günü, temizlik işçileri ile belediye yönetimi arasında anlaşma sağlandı.

FLORMAR İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan kozmetik ürünleri fabrikası Flormar'da çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler sendikaya üye olmalarının ardından geçen sene mayıs ayında işten çıkarıldı ve fabrika önünde eyleme geçti. 297 gün süren direnişin ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde fabrika yönetiminin teklifinin kabul edilmesiyle eylem sona erdi.

İşçiler ve işveren arasındaki anlaşmaya göre, işten atılan işçilere 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için ise 4 maaşlık bir ödeme yapılacak ancak işçiler işe iade edilmeyecek.

METAL İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

Eskişehir’de bulunan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Zeytinoğlu Grubu'na ait Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makina çalışanları, gasp edilen haklarının ödenmesi ve fabrikalarının kapanmaması talebiyle eylemlerine devam ediyor. Metal işçilerinin 25 Eylül Çarşamba günü Eskişehir Valilik önünde geniş katılımlı basın açıklamasının ardından eylem başlamış dolu.

5 aydır ücretlerini alamayan ve tazminatları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçinin bir bölümünün Birleşik Metal-İş Sendikası (BMİS) Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile birlikte Ankara'ya yaptıkları yürüyüş jandarma tarafından engellendi. İşçiler, yürüyüşlerinin engellenmesinin ardından oturma eylemi yaptı.

Fabrika önünde eylem yapan 15 işçi gözaltına alındı. Fabrika içerisindeki işçiler ise vinçlere çıkarak eylem yaptı.

İşçiler, maaşlarını ve tazminatlarını alana kadar mücadelelerine devam edecek.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla Şişli’de bulunan TMSF İstanbul binası önünde de eylem yapıldı.

İşçiler, Zeytinoğlu Holding patronu Yavuz Zeytinoğlu'nun İstanbul Kısıklı'daki villasının önünde de eylem yaptı.

KOTON TEPKİLER ÜZERİNE GERİ ADIM ATTI

6 bin 500 kişinin çalıştığı Koton'da çok sayıda işçi işten çıkarıldı. Koop-İş Sendikası tarafından verilen bilgiye göre, 40'a yakın sendika üyesinin yanı sıra, sendikaya üye olmayan işçiler arasından da çıkarılanlar oldu. Herhangi bir gerekçe gösterilmeden çıkarılan işçilerin bazıları telefon ile aranarak işten atıldığını öğrendi.

Sosyal medyada iş şartlarını protesto eden Koton çalışanları, hedefine ulaştı. Koton tarafından yapılan açıklamada, yemek ücretlerine zam yapılacağı, vardiyanın sabitleneceği gibi ifadelere yer verildi.

Koton tarafından yapılan açıklamada, çalışma koşullarını protesto ettikleri için tazminatsız olarak işten atılan işçilerin akıbetine dair bir bilgiye ise yer verilmedi.

'PATRON EYLEM YAPAN İŞÇİLERİN ÜZERİNE ARABA SÜRDÜ'

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun bünyesinde bulunan Avalon şantiyesinde çalışırken, işten çıkarılan 19 işçi, 25 Kasım Pazartesi günü yaptıkları oturma eyleminin ardından 26 Kasım Salı günü de Adem Çelik Şirketler Grubu'nun önünde eylem yaptı.

İnşaat-İş Sendikası'nın, sosyal medya platformu olan Twitter hesabından patron Adem Çelik'in eylem yapan işçilerin üzerine aracını sürdüğü belirtildi.

İşçilerin, Adem Çelik Şirketler Grubu önündeki direnişleri devam ediyor.

İSTANBUL HAVALİMANI İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

31 Ekim Perşembe günü İstanbul Havalimanı şantiyesinde çalışma arkadaşları Mehmet Aydın'ın asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmesinin ardından iş bırakan 300 işçinin talepleri karşılandı. 1 Kasım'da yemekhanede toplanarak iş bırakan işçiler, yeni ölümler yaşanmaması için gerekli önlemlerin 4 Kasım'a kadar alınmasını istemişti.

3 ŞEHİRDE SAYACILARDAN EYLEM

Gaziantep, Adana ve Kayseri'de yüzde 50 zam talebi ile iş bırakan sayacıların eylemine Suriyeli ve Türkiyeli işçilerin dayanışması damga vurdu. Eylem, sayacıların kazanımla sonuçlandı.

AMASRA'DA MAAŞLARI ÖDENMEYEN MADEN İŞÇİLERİNİN EYLEMİ

Bartın'ın Amasra ilçesinde, özel maden ocağında çalışan 98 işçi, iki aydır maaş ödenmediği gerekçesiyle 8 Aralık Pazar gününden beri iş bırakma eylemi yapıyor.

İSTANBUL'DA İNŞAAT İŞÇİLERİNDEN EYLEM

26 Eylül Perşembe günü İstanbul Bostancı’da Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık ve Restorasyon tarafından yapılan bir apartman inşaatında çalışan 15 işçi, ücretlerini alamadıkları için inşaat önünde eyleme başladı. Oturma eylemi yapan işçiler, haklarını alana kadar eylemlerine devam etmekte kararlı.

ALİAĞA'DAKİ İŞÇİ EYLEMİ

Aliağa Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler, Aliağa Demokrasi Meydanı'nda 250 işçisinin işe iade edilmesi ve işten çıkarmaların yasaklanması için eylem yaptılar. 7 ayı aşkın süredir eylem yapan emekçilerin mücadeleleri devam ediyor.

50 işçinin, yeni yılın ilk haftasında İzmir Büyükşehir Belediye şirketlerinde iş başı yapacak. Öte yandan işçiler hukuksal mücadelelerine devam edeceği kaydedildi.

İZMİR'DE VİNCE ÇIKAN İŞÇİLERİN EYLEMİ

İzmir'in Konak ilçesinde bir şantiyede çalışan 8 işçinin, maaşlarını 5 aydır alamadıklarını iddia ederek 30 Ekim Çarşamba günü sabah saat 09.002da vincin üzerine çıkmasıyla başlattıkları akşam saatlerinde eylem sona erdi.

GREENPEACE İLE ANLAŞMAYA VARAN ARAM, EYLEMİNİ SONLANDIRDI

Greenpeace Türkiye Ofisi'nde işten çıkarılan Kıymet Aram, 13 Aralık Cuma günü Nişantaşı'nda bulunan Greenpeace Türkiye Ofisi önünde "Adalet istiyorum" diyerek oturma eylemine başladı. Eyleminin 10. gününde Greenpeace ile anlaşmaya varan Aram, direnişini sonlandırdı.

ÜSKÜDAR İŞÇİLERİNDEN BELEDİYE ÖNÜNDE EYLEM

Üsküdar Belediyesi'nde 150 işçi işten çıkarıldı. Belediye önünde eylem yapan işçiler, işlerini geri alana kadar eyleme devam edeceklerini belirtti.

ÜCRETLERİNİ ALAMAYAN İŞÇİLERDEN ANFA ÖNÜNDE EYLEM

Güvenlik ve peyzaj alanında bünyesinde birçok taşeron şirket çalıştıran ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne hizmet veren ANFA, yaklaşık 60 işçinin Eylül ve Ekim ayı maaşlarını ödemiyor. ANFA Genel Müdürlüğü önünde eylem yapan işçilere, “Belediye bize ne zaman para verirse biz de size o zaman yollayacağız” denildi.

Derleyen: Nilay Göl

ETİKETLER


Editörün Seçimi