‘28 Şubat’ın mağdurları 28 Şubat’ın zalimlerine dönüştü’

İnsan hakları ihlalleriyle ilgili TBMM’ye bine yakın soru önergesi veren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “28 Şubat’ın mağdurları 28 Şubat’ın zalimlerine dönüştü” dedi.

Medyascope’dan Özge Çakır ve Özgür Özdemir’e konuşan Gergerlioğlu, KHK ile tıp hekimliğinden ihraç edildikten sonra yaşadıklarıyla ilgili olarak ““Biz artık vebalı ilan edilmiştik, damgalanmıştık” ifadelerini kullandı.

Kocaeli şube başkanı olarak çalışmalar yürüttüğü MAZLUMDER’de 2007-2009 yılları arasında sürdürdüğü genel başkanlık görevini, katıldığı başörtüsü eylemlerini, düzenlediği basın toplantılarını anlatan Gergerlioğlu, “Ama biz bu çalışmalarda Türkiye’de düşünce özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyorduk. Her kesimden insan bizim çalışmalarımıza destek veriyordu” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, 6 Ocak 2017’de 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tıp hekimliğinden ihraç edilmişti.

‘BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ’

Gergerlioğlu, Bülent Arınç’ın “acıdığını hatta özür dilediğini” belirttiği KHK mağdurları ile ilgili bir an önce harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

6 ay kadar herhangi bir iş bulamadıktan sonra ancak Batman’da bir özel hastanede çalışmaya başlayan Gergerlioğlu, “Biz artık vebalı ilan edilmiştik, damgalanmıştık” dedi.

Gergerlioğlu, KHK mağduru birçok insanın yaşadığı zorlukları bu sebeple anlayabildiğini, onlarla empati kurabildiğini belirtti.

Odasında sıralanmış, bir şekilde mağduriyetini anlatmaya, sesini duyurmaya çalışan KHK mağdurları tarafından yazılmış yüzlerce mektubu ve meclise sunduğu bini aşkın soru önergesini içeren klasörleri gösteren Gergerlioğlu, HDP Kocaeli milletvekili seçilerek meclise girdiği 2018 yılından bu yana sürdürdüğü insan hakları mücadelesinin KHK mağdurlarını da kapsadığını belirtti.

 

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi