761. haftada Cumartesi Anneleri Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetini sordu

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 762. hafta açıklamasını polis kalkanları altında gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri, bu hafta 1996’da gözaltında kaybedilen Ramazan Tekin (65) ve Mehmet Şirin Bayram’ın (18) akıbetini sordu.

PERVİN BULDAN VE HDP’Lİ VEKİLLER DE KATILDI

Bu haftaki açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Garo Paylan, Hüda Kaya, Oya Ersoy, Meral Danış Beştaş katıldı.

‘DEVLET BİR KİŞİYİ GÖZALTINA ALDIYSA KAYBOLDU DİYEMEZ’

Bu haftaki açıklamayı Besna Tosun okudu. Tosun, “762 haftadır devletin resmi söylemi yok saydığı ölüm kuyuları hakikatini hafızamızda yaşatmak için bir araya geliyoruz. Devlet bir kişiyi gözaltına aldıysa kayboldu diyemez” dedi.

‘GÖZALTINDA KAYBETME SÜRESİZ BİÇİMDE SUÇTUR’

Tosun kaybedilen iki kişi için şunları söyledi: “Bayram ailesi köydeki baskılardan dolayı Diyarbakır’a göç etmek zorunda kaldı. 18 yaşındaki Şirin ailesine sevdiği bir kız olduğunu söyledi. Şirin nişanlanmak için köye geldi. 2 Kasım 1996’da Ramazan Tekin’in evi korucular ve jandarma tarafından basıldı. Aile tanıdığı koruculardan bilgi istedi. Bir korucu, aileye gözaltına alınanları gördüğünü söyledi. Aile Savcılığa başvurdu. 23 yıldır Bayram ve Tekin aileleri sevdiklerinin akıbetlerini bulamadıklarının acısını yaşıyor. Gözaltında kaybetme süresiz biçimde suçtur. Zaman aşımına tabi değildir. Ramazan Tekin, Mehmet Şirin Bayram tüm kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz.”

‘POLİSLERİNİZİ ÇEKİN’

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız de bir konuşma yaptı. Yıldız, yetkililere seslenerek şunları söyledi: “Bayram Şirin bir gençti. Bayram Şirin’in de Murat Yıldız gibi hakları elinden alındı. Polisi buraya gönderenlere sesleniyorum: Saraydan bahçe istemiyoruz. Biz kayıplarımızla buluşma yerimizi istiyoruz. Polislerinizi çekin. Böyle adalet, hukuk, demokrasi olmaz. Biz ne istiyoruz? Bizden aldıklarınızı, çaldıklarınızı istiyoruz. Koltuklarınız sizlerin olsun.”

‘BİZİ BURAYA SIKIŞTIRMAKLA ELİNİZE NE GEÇİYOR?’

Yıldız şöyle devam etti: “Bir insanın kaybedeceği bir şey kalmadı mı hiçbir şeyden korkmaz. Biz sizden neden korkalım? İnsanların birbirlerinin hakkına saygı göstermesini biz öğreteceğiz. Bizi buraya sıkıştırmakla elinize ne geçiyor?”

‘KENDİLERİNİ TARİHİN KARA SAYFALARINDA KALICI KILMIŞLARDIR’

Yıldız’ın konuşmasının ardından gözaltında kaybedilen Bayram ailesinin Diyarbakır’dan gönderdiği mektubu okundu:

Özellikle 90’lı yıllardan sonra devleti yöneten iktidarların kendi şahsi iktidarları için arkalarına aldıkları devlet aygıtlarıyla birlikte yüzlerce faili meçhul cinayetler işleyerek kendilerini tarihin kara sayfalarında kalıcı kılmışlardır.

‘KENDİLERİNE KARŞI BİAT ETTİRME DÜŞÜNCESİ TAM DA İSTEDİKLERİ GİBİ OLMAMIŞTIR’

Peş peşe gelen farklı iktidarlar; aynı akıl ve hukuksuzca yöntemlerle bunu bir devlet geleneği haline getirerek zulüm, baskı, yıkım ve yok etmek üzerinden iktidarlarını ayakta tutmayı düşünmüşlerdir. Fakat yaptıkları hukuksuzluklar, insan hakları ihlalleri, kendilerine karşı biat ettirme düşüncesi tam da istedikleri gibi olmamıştır. Bunun karşısında adalet için kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları her türlü zulüm ve baskılara rağmen bir araya gelmeyi başarmıştır.

‘BU HAK ARAYIŞI ZİNCİRİ HİÇBİR İKTİDAR TARAFINDAN YOK EDİLEMEYECEK’

Bizleri İstanbul’dan Diyarbakır’a İzmir’den Roboski’ye ülkenin dört bir yanında adalet arayışçıları olarak bir araya getiren yaşadığımız adaletsizlikler oldu. Bu hak arayışı zinciri hiçbir iktidar ve güç tarafından yok edilemeyecektir.

‘ÇÜNKÜ BİZ HAKLIYIZ’

Bugüne kadar gelip giden iktidarlar ve bundan sonra gelecek olan iktidarlar da çok iyi bilsinler ki bu mücadele ve hak arayışı son kaybımız bulunana ve adalet yerini. Çünkü biz haklıyız. Çünkü biz adalet arıyoruz.”

NASIL KAYBEDİLDİLER?

1 Kasım 1996 gecesi 65 yaşındaki Ramazan Tekin’in Kulp’un Demirci köyündeki evi askerler ve korucular tarafından basıldı. Ramazan Tekin ile evde misafir olan 18 yaşındaki Mehmet Şirin Bayram gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Kulp ilçe jandarma karakoluna götürüldüğü ve beş gün karakolda tutulduğu bilgisi ailelerine ulaşsa da başvurdukları karakoldan, “Biz almadık bizde yok” cevabı verildi.

Savcılığa yaptıkları başvurular sonucunda aileler, “Askerleri şikayet ediyorsunuz” diye ağır tehdit ve baskıyla karşılaştı. Etkin soruşturma yürütülmedi. Ramazan Tekin ve Mehmet Şirin Bayram’ın akıbetleri açıklanmadı.

 

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi