772. haftada Cumartesi Anneleri, Güçlükonak'ta öldürülen 11 kişinin akıbetini sordu

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 772. haftada 15 Ocak 1996 günü Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde öldürülen 11 kişinin akıbeti soruldu.

'HAKİKAT, ADALET CE VİCDAN ADINA GÜÇLÜKONAK KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ'

Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki açıklamasını Gülseren Yoleri okudu. “Hakikat, adalet ve vicdan adına Güçlükonak Katliamını unutmayacağız” diyen Yoleri, 772 haftadır yineledikleri talepleri tekrar sıraladı: “Güvenlik güçlerinin dahil olduğuna dair ciddi iddiaların bulunduğu ağır suçlarda, fail ve sorumlu konumunda olan kişilerin tespit edilerek bağımsız bir yargılama faaliyeti sonucunda cezalandırılmaları sağlanmazsa, bu suçların sorumlusu artık devlettir.”

'GALATASARAY MEYDANI'NDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Yoleri, Güçlükonak katliamı için yargı makamlarını göreve çağırarak, “Güçlükonak’ta gözaltına alınan, devletin güvencesi altındayken yaşam hakları ihlal edilen 11 kişi ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten, 73 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

'DEDECİM BİZ SANA ADALET BORÇLUYUZ'

Eylemde Güçlükonak’ta dedesini kaybeden küçük bir kız çocuğu da adalet talep ederek, “Sen hem baba hem dedeydin. Dedecim biz sana adalet borçluyuz. Sana özlemimiz hiç bitmeyecek” dedi.

'BAĞIRIP ÇAĞIRIYORUZ AMA DEVLET SAĞIR'

Gözaltında kaybedilen gazeteci Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe de bir konuşma yaptı. Tepe, 25 yıldır kayıplarını aramaktan vazgeçmediklerini ve adalet talep edeceklerinin altını çizdi. Anne Tepe şunları söyledi: “Ferhat Tepe ve kayıplarımızın akıbeti bulunmadı. Bağırıp çağırıyoruz ama bu devlet sağır ve dilsiz. Katilleri neden bulmuyorlar? Biz adalet istiyoruz. Bugün varız yarın yokuz. Öldüğümüz zaman çocuklarımız bunun hesabını soracak. Biz her zaman bu mücadeleye devam edeceğiz.”

'O ZAMANDAN BU YANA BİNLERCE İNSAN ÖLDÜ'

Güçlükonak’ta katledilenlerin avukatlığını yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, katliamla yeniden çatışma ortamı yaratmak istenildiğini söyledi. Tanrıkulu şöyle konuştu: “Dün gibi hatırlıyorum… Ankara’dan Güçlükonak’a gazeteciler getirildi, yayınlar yapıldı. Ama gerçeğin böyle olmadığı ortaya çıktı. Çatışmalar yine başlamıştı. 2015’te de iki polis memuru alçakça öldürüldü. Gazeteler hemen araya girdi çözüm süreci bitirildi. O zamandan bu yana binlerce insan öldü. Biz bu nedenle bu meydanda cezasızlığa karşı çıktık, savaşa karşı çıktık. O zaman genç bir avukattım. Maalesef cezasızlıkla sonuçlandı. Biz burada olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi