Nuriye Gülmen gözaltına alındı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten atılan akademisyen Nuriye Gülmen, 3 yıl sonra yeniden Ankara-Yüksel Caddesi’nde eylem yapmak isterken gözaltına alındı. Gülmen, “İşimi geri istiyorum” talebiyle 324 gün açlık grevi yapmıştı.

‘İŞİMİ GERİ İSTİYORUM’

“İşimi geri istiyorum” talebiyle 324 gün açlık grevinde kalan Nuriye Gülmen, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın olduğu Yüksel Caddesi’nde eylem yapmak istedi.

‘AŞAĞILIKÇA SALDIRI İLE DİRENİŞİMİZİ BİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Protesto eylemine başladığı sırada gözaltına alınan Gülmen, polislerin müdahalesi sırasında "Her türlü komployla, aşağılıkça saldırı ile direnişimizi bitirmeye çalışıyorlar" dedi.

GÖZALTI SÜRESI BOYUNCA AÇLIK GREVINDE

Gülmen hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin savcının görüşme talebini kabul etmemesi nedeniyle bilgi alamadıklarını ifade eden avukatları Mülkiyeliler Birliği’nde açıklama yaptı. 

Gülmen’in gözaltına alınmasının ardından HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ve Gülmen’in avukatlarının katılımıyla Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması yapıldı. Avukatları Gülmen’in gözaltı boyunca açlık grevinde olduğunu aktardı.

Basın toplantısında konuşan KHK ile ihraç edilen öğretmen, Acun Karadağ, “Gülmen açlık grevinden sonra vücudunda ortaya çıkan aksaklıkları giderdikten sonra tekrar alanlara dönmek istedi ve mücadeleyi hiç bırakmadı. Benimle kalıyordu ve evimin polisler tarafından basıldığını, Merve Demirel ve Nuriye Gülmen’in sorulduğunu öğrendim. Gülmen o süreçten sonra dosyada olabileceğini düşündük ve Nuriye bir süre alanda değildi. Kendisine bir komplo hazırlandığını düşünerek tekrar İnsan Hakları Anıtı önüne çıkacağını söyledi ve bugün çıktığında gözaltına alındı” dedi.

NE OLMUŞTU?

9 Kasım 2016 tarihinde Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı’nda, “İşimi geri istiyorum” talebiyle başlatılan eylemin sembol isimlerinden olan akademisyen Nuriye Gülmen ile birlikte işinden olan Semih Özakça açlık grevi eyleminin 76'ıncı gününde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Cezaevinde eylemlerine devam eden Gülmen ve Özakça 324 gün süren açlık grevinden sonra tahliye edilmişti.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi