Bağımsız Maden İş: AKP'li Özkan, maden patronlarının avukatlığını yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma'nın kırmızı alarm verdiğini belirtmişti. CHP'li Özel'e yanıt veren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, "Tüm maden ocaklarında çalışan işçilerin yüzde 75'i izne çıkarılmış, tüm çalışmalar minimum düzeye indirilmiştir" demişti.

Bağımsız Maden İş Sendikası, konuya ilişkin resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı.

'PATRONLARI KORUYUP KOLLAMAYA DEVAM EDİYOR'

Bağımsız Maden İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, "AKP Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan tazminat mağduru maden işçilerini, nasıl sarı sendika ve maden patronları ile işbirliği yaparak mağdur ettiyse şimdi de maden patronlarını koruyup kollamaya devam ediyor" denildi.

AKP'Lİ ÖZKAN'A 7 SORU

Bağımsız Maden İş Sendikası, AKP'li Özkan'a 7 soru yöneltti:

  • Madenciler ölümle açlık arasında tercihe zorlanmıyorlar mı?
  • Gerçek manada madenlerde işçi sağlığı ve korona virüsüne karşı ne türlü önlem alınıyor.
  • Soma’da tüm madenler üretime devam etmiyor mu?
  • Geçtiğimiz günlerde üç madenci kardeşimizin katledildiği İmbat Maden İşletmesinde kurtarma çalışmaları için durdurulan vardiyada çalışan ve iş bıraktırılan maden işçileri telafi çalışmasına çağrılmadı mı?
  • Madem üretim yok; İmbat, Demir Export, Yeni Anadolu ve Kolin maden işletmelerinde son 1 aylık üretilen kömür miktarlarını neden açıklamıyorsunuz?
  • Madem üretim yok, İmbat maden işletmesinde Lavvar ve Torbalama tesisleri neden tam kapasite çalıştırılıyor?
  • İmbat Maden İşletmesinde yaklaşık 70, Yenianadolu Maden İşletmesinde Yaklaşık 50, Polyak’ta yaklaşık 20 civarında koronavirüs pozitif vaka olduğu, bazı madenci kardeşlerimizin hastanelerde tedavi altına alındığı, aileleri ve yakın çalışma arkadaşlarının evlerinde karantina altına alındığı yalan mı?

'AVUKATLIĞINI YAPTIĞINIZ MADEN PATRONLARINA BİR KEZ DAHA SESLENİYORUZ'

Bağımsız Maden İşçileri tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bağımsız Maden İşçileri Sendikası olarak size ve avukatlığını yaptığınız maden patronlarına bir kez daha sesleniyoruz: Maden işçilerinin sağlığı sizin kârınızdan daha önemlidir!

'MADENLERDE KORONAVİRÜS POZİTİF VAKALAR ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR'

Tekrardan ifade ediyoruz, madenlerde koronavirüs pozitif vakalar ortaya çıkmaya devam ediyor, aynı ekipte çalışanlar evlerine gönderiliyor, pozitif çıkan hastanelerde yatan madencinin durumu hakkında sağlıklı bir bilgi alınamıyor.

'3 BİNİN ÜZERİNDE İŞÇİNİN ÇALIŞTIRILDIĞI İFADE EDİLİYOR'

Geçtiğimiz pazartesinden itibaren İmbat Maden İşletmesinden bir grup işçi ‘kısa çalışmadan faydalanacaksınız’ denilerek özellikle kronik rahatsızlığı bulunan işçiler izne çıkartılmaya başlandı. Bu işletmede normal koşullarda 4900 işçi çalışıyor. Pandemi koşullarında pazartesi itibarı ile yaklaşık 3 vardiya ve yerüstü dahil 3000’in üzerinde işçinin çalıştırıldığı ifade ediliyor.

'20 CİVARINDA MADEN İŞÇİSİNİN POZİTİF OLDUĞU İFADE EDİLİYOR'

Polyak İşletmesinde ise tam bir esir kampı kurulmuş durumda, maden sahasına getirilen sağlıksız konteynırlara yerleştirilen yaklaşık 700 işçi 30 hazirana kadar kampa alınarak çalışmaya devem ettiriliyor, maden sahasına getirilen özel sağlık ekipleri tarafından işçilerden kan örnekleri alınıp test yapılıyor, test sonuçları pozitif çıkan işçiler evlerine gönderiliyor, 20 civarında maden işçisinin pozitif olduğu ifade ediliyor, yaklaşık 350 işçi henüz bir yasal düzenleme olmamasına rağmen ücretsiz izine çıkartılmış durumda. Yemekhanede vardiya durumuna göre hiçbir önlem alınmadan topluca yemek yenilmekte. 30 Haziran’a kadar kampa giren işçilere, kamp dışına çıkışların yasaklandığını, kurala uymayanların işten tazminatsız olarak çıkartılacakları söyleniyor. Polyak Maden İşletmesinde Çinli işçiler de çalışıyor. Bu işletmede yaklaşık 1100 işçi çalışıyor.

'ÜRETİM KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDİYOR'

Demir Export Maden İşletmesinde üretim aksamadan devam ediyor. Servislerde mesafe kuralı, ara vardiya uygulaması (hazırlık ekibi ile üretim ekiplerinin 3 saat arayla vardiyaya getirilmeleri), işe girişlerde ateş ölçümü ve termal kamera uygulaması ile zaman zaman yapılan uyarılarla üretim kesintisiz olarak devam ediyor. Bu işletmede toplam 1050 işçi çalışıyor.

'HİÇBİR ÖNLEM ALMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR'

Kolin Açık Maden işletmesi biçbir önlem almadan çalışmaya devam ediyor. Bu işletmede 450 işçi çalışmaya devam ediyor.

'TÜM İŞÇİLERİN ACİLEN ÜCRETLİ İZİNE ÇIKARTILMALARINI TALEP EDİYORUZ'

Bu bilgiler ışığında yeniden tekraren Mehmet Ali Özkan’a ve maden patronlarına sesleniyoruz: ZORUNLU olan tamir, tarama, bakım, onarım, havalandırma ve su tahliye işlerinde çalışan işçilerin her türlü sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınarak, bunların araç gereç donanımları sağlanarak düzenli kontrolleri yapılarak çalıştırılmalarını diğer tüm işçilerin acilen ücretli izine çıkartılmalarını talep ediyoruz.

Bugün gerekli önlemleri almazsanız telafisi mümkün olmayan sonuçların sorumluları da sizler olacaksınız!"

Tükenmez Haber

ETİKETLER

Editörün Seçimi