Bağımsız Maden-İş: Soma'da 200 maden işçisinin Covid-19 testi pozitif çıktı

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından yetkililer tarafından 'Evde kal' çağrısı yapıldı. İmkanı olan yurttaşlar evlerine kapanırken, bazı işkollarındaki işçiler çalışmaya devam ediyor. Yaklaşık 12 bin maden işçisinin fiili olarak çalıştığı Soma'da, koronavirüs salgınına karşı hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaya devam ediyor. Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, madenlerde çalışan yaklaşık 200 işçinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 2 bin 900 kişi hayatını kaybetti, 112 bin 261 kişiye de koronavirüs teşhisi konuldu.

'SALGININ YAYILMASI DURUMUNDA BÜYÜK BİR FELAKET YAŞANACAK'

Soma’daki tüm maden işçilerine ve ailelerine test yapılması gerektiğini belirten Kartal, madenlerde salgının yayılması durumunda büyük bir felaketin yaşanacağına dikkat çekerek, üretimin derhal durdurularak gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

'İŞÇİLER BU MASKEYLE HEM TOZA HEM DE SALGINA KARŞI KENDİLERİNİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR'

Maden işçilerinin ağırlıklı bir bölümünde KOAH ve akciğer hastalıkları görüldüğünü aktaran Kartal, “Tam mekanizasyon ile çalışıyor madenler. Daha yoğun bir taş ve kömür tozu oluştuğu için işçiler daha çok etkileniyor. 8 saat madende çalışan işçiye sadece bir maske veriliyor. İşçiler bu maskeyle hem toza hem de salgına karşı kendilerini korumaya çalışıyor” dedi.

'ATEŞ ÖLÇÜMÜ DIŞINDA BAŞKA HİÇBİR ÖNLEM ALINMIYOR'

Soma’da salgından bu yana üç bin maden işçisinin kronik rahatsızlıkları nedeniyle izne çıkarıldığını dile getiren Kartal, bu işçilere kısa çalışma ödeneğine başlandığını belirtti. Çalışan işçilerin kalabalık servislerle işyerlerine gidip gelmeye devam ettiğini söyleyen Kartal, işyerinde de ateş ölçümünün dışında başka hiçbir önlem alınmadığını aktardı.

'POLYAK İŞLETMESİ HİÇBİR KURALA UYMUYOR'

Madenlerde salgın nedeniyle işçi sayısının düştüğünü ama üretimlerin devam ettiğini ifade eden Kartal, bazı işletmelerin sokağa çıkma yasağında özel izinler alarak işçileri çalıştırdıklarını aktardı. İşletmelere yönelik denetimlerin de olmadığını söyleyen Kartal, “Polyak işletmesi hiçbir kurala uymuyor. Orada kömür üretimi yok ama işletme temmuz ayında açılacağı için hazırlık yapılıyor. Toplamda bin 50 civarında işçi çalıştırılıyor. Ama şu anda 700 işçiyi maden sahasına yerleştirdikleri konteynerlere tıkadılar. İşçiler, 30 Haziran'a kadar orada kampa alındı. Ocağın bulunduğu arazide odalar yaptılar. Küçücük odalarda işçiler birlikte kalıyor. Hiçbir sağlık önlemi veya denetim yapılmıyor” dedi.

'İŞÇİLERİ İŞSİZLİK KAYGISI SARDI'

Soma’da ücretli izne çıkarılan ya da testi pozitif çıkan işçilerin geri döndüklerinde işten atılma kaygısı yaşadıklarını ifade eden Kartal, “İşçileri işsizlik kaygısı sardı. Sağlık durumlarından dolayı işten atılma riskleri var. Bu dönemde işçilere açlığı, ölümü dayatmaktan vazgeçilmeli. Devlet bir an önce işçiler için ücretli izin talebini yerine getirmeli” diye konuştu.

MA

ETİKETLER

Editörün Seçimi