NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı dün miting düzenledi. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve başlayacaklarını duyurdu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı olan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerin taleplerini ve almış oldukları grev kararı hakkında Tükenmez Haber'e konuştu. Serdaroğlu, "Hükümetin grevimizin yasaklanmasıyla ilgili girişimleri olabilir, çalışmaları olabilir. Bunlar geçmiş yıllarda da oldu. Bu tür şeyler fabrikalarda kaos yaratır" dedi.

'ÜCRET TALEBİMİZ YÜZDE 34'

Serdaroğlu, taleplerinin yaklaşık 6 ay önce işçilerin komite toplantılarında ortaya çıktığını söyledi. Türkiye'de sürekli olarak işçilerin temel harcamalarına zamlar geldiğini belirten Serdaroğlu, "Bizim taleplerimiz de o zamlara paralel olarak ilk altı ay için yüzde 34'lere kadar çıktı. Sosyal haklarda da yüzde 55-60 civarında bir talebimiz var. Sosyal maddelerle ilgili de taleplerimiz var. Ücret talebimiz yüzde 34 ve sosyal haklarda yüzde 55" dedi.

'5 ŞUBAT'TA GREVE ÇIKACAĞIZ'

MESS ile çeşitli müzakereler yaptıklarını ve bu müzakerelerde anlaşma sağlanamadığını söyleyen Serdaroğlu, "5-6 kez görüşme yaptık ve sadece ücretlerle ilgili değil, kazanılmış haklarımıza yönelik olan bir takım maddeler vardı. Ücretlerimizin yükseltilmesi noktasında grev kararımızı aldık. 5 Şubat'ta da greve çıkacağız" dedi.

'MESS, BİZİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI'

Gebze'de gerçekleşen mitingin hem çok kalabalık hem de çok coşkulu olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, aynı zamanda Türk Metal üyesi metal işçilerinin de Bursa'da miting yaptığını söyledi. Aynı anda miting yapılması konusunda da bir çaba sarfedildiğinin altını çizen Serdaroğlu, "Bütün metal işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi doğrultusunda bir baskı uygulanmaya çalışılıyor. Her iki tarafta coşkulu mitingler oldu. Bugün de MESS bizi toplantıya çağırdı, görüşme talebinde bulundu. Çok anlaşılabilecek gibi bir durum yok" dedi.

'BİRLİKTE HAREKET ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ'

Diğer sendikaları da grev konusunda birlikte hareket etmeye zorladıklarını söyleyen Serdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Onların yanlış bir şey yapmaması doğrultusunda bir çaba içerisindeyiz. Olabildiğince birlikte götürerek daha iyi bir sonuç ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Metal işçisinin kazanımlarını birlikte mücadeleyle daha iyi olacağını düşündüğümüz için onları da bu mücadelenin içerisine çekmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar da bunda başarılı olduk. Bu saatten sonra da birlikte hareket etmeye çalışacağız.

'BU TÜR ŞEYLER FABRİKALARDA KAOS YARATIR'

Hükümetin grevimizin yasaklanmasıyla ilgili girişimleri olabilir, çalışmaları olabilir. Bunlar geçmiş yıllarda da oldu. Bu tür şeyler fabrikalarda kaos yaratır. Bizler de zaten o yasağın Anayasa'ya aykırı olduğu için metal işçileri tarafından kabul edilmeyeceğini de belirtiyoruz. Kamuoyuna açıklamamızı da yaptık. Anayasa'dan doğan hakkımızın kullanarak işverenlerin metal işçilerin taleplerine yaklaşım göstermelerini sağlamaya çalışıyoruz. Grevimizin amacı da o. Eğer bir yasaklanma olursa da bu Anayasa'ya aykırıdır. Ve bizler bu aykırı yasağı kabul etmeyeceğiz."

'TOPLANTIYI KABUL ETMEDEN TAMAMLADIK'

Sendikanın aldığı grev kararının ardından MESS, zam teklifini 2 puan yükselterek yüzde 10 olarak açıkladı. MESS'in yeni teklifine ilişkin de konuşan Serdaroğlu, "MESS, bugünkü görüşmede yüzde 10'luk teklif verdi. Biz tahmin ediyorduk zaten, 2 puan artıracak diye düşünüyorduk. Tahminlerimiz doğrultusunda bir artış oldu. Yüzde 2'lik bir artışla yüzde 10'a çıkarttılar. Bizim rahatsız olduğumuz maddelerle ilgili geri çekme söz konusu olmadı. Sosyal haklarla ilgili de bir ilerleme kaydedilmedi. Bundan dolayı biz toplantıyı kabul etmeden tamamladık, ayrıldık" dedi.

NE OLMUŞTU?

Bursa ve Gebze’de alanlara çıkan on binlerce metal işçisi, hükümetin yaptığı zamları, yoksullaşmayı ve patron sendikası MESS’in yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma dayatmalarını kabul etmeyeceğini haykırdı. Bursa’da Türk Metal’in, Gebze’de Birleşik Metal-İş’in düzenlediği eş zamanlı mitinglere katılan işçiler “Patronların kölesi olmayacağız” dedi, grev sloganları atarak üyesi oldukları sendikalara kararlılık çağrısı yaptı. Birleşik Metal-İş 5 Şubat’ta greve başlayacağını duyurdu.

ETİKETLER


Editörün Seçimi