Birleşik Metal İş'ten 'Metal İşçisinin Gerçeği' sunumu

TÜKENMEZ HABER- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası, 'Metal İşçisinin Gerçeği' başlığı altında İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 'Metal İşçisinin Gerçeği' sunumu yapıldı. Sunumun ardından Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Metal işçilerinin yaşama ve çalışma koşullarının incelendiği “Metal İşçisinin Gerçeği 2020” Araştırması ve toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlık nedenleri, MESS’in taleplerine metal işçilerinin vereceği yanıtlar, kamuoyuna açıklandı.

Serdaroğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, "MESS'in işçileri yok sayan tekliflerine karşı 5 Şubat'ta grevdeyiz. Metal işçileri açlık ve sefalet ücretlerini asla kabul etmeyeceklerdir" dedi.

Büyük oranda iş yerlerini kapsayan bir grev olacağını söyleyen Serdaroğlu, "Yasal grev nasıl yapılıyorsa öyle bir grev yapılacak. Arkadaşlarımız üretimi durduracak, evlerine gidecekler. Nöbetçilerimiz ve iş yeri temsilcilerimiz fabrikanın önünde nöbetlerini sürdürecekler" dedi.

Uluslararası alanda da önemli bir dayanışma ve desteğin ortaya çıktığını belirten Serdaroğlu, Avrupa'nın gözü Türkiye'de. DSF zaten bugüne kadar bütün mücadelemizde her zaman yanımızda olmuştur. Herkesin desteğine ihtiyacımız var

Basın toplantısının yapıldığı salonda metal işçileri tarafından "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atıldı.

NE OLMUŞTU? 

Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı 19 Ocak Pazar günü miting düzenledi. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve başlayacaklarını duyurdu. Metal sektöründe çalışan işçilerin taleplerini görmezden gelen işveren sendikası MESS, 22 Ocak Çarşamba günü lokavt ilan etti. Tükenmez Haber'e konuşan Serdaroğlu, 5 Şubat olarak tarihini açıkladıkları grev kararını uygulayacaklarını belirtti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi