Birleşik Metal İş'ten 'eylem takvimi'

TÜKENMEZ HABER- Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı 19 Ocak Pazar günü miting düzenledi. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve başlayacaklarını duyurdu. Metal sektöründe çalışan işçilerin taleplerini görmezden gelen işveren sendikası MESS, 22 Ocak Çarşamba günü lokavt ilan etti. Tükenmez Haber'e konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 5 Şubat olarak tarihini açıkladıkları grev kararını uygulayacaklarını belirtti. Birleşik Metal İş Sendikası, sosyal medya platformu olan Twitter'dan 27 Ocak Pazartesi günü ile 3 Şubat Pazartesi günleri arasında yapılacak haftalık eylem programlarını açıkladı.

Birleşik Metal İş Sendikası tarafından açıklanan eylem takviminde şu ifadeler yer aldı:

"Konu: MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi 27 Ocak-3 Şubat haftası eylemleri

MESS Grup TİS kapsamındaki işyerlerinde 27 Ocak-3 Şubat haftasında yapılacak eylemler aşağıda belirtildiği gibi devam edecektir.

27 Ocak Pazartesi günü işyerlerine vardiya girişlerinde grev uygulama kararları asılacak ve bir saat üretimden gelen güç kullanılacaktır.

28 Ocak Salı günü, tüm vardiyalarda işçiler alkışlarla ve sloganlarla hep birlikte yemek paydosuna çıkacak, yemeği birlikte yiyecek ve birlikte işbaşı yapacaktır.

29 Ocak Çarşamba günü tüm vardiyalarda yemek paydosları bittikten sonra bir saat üretimden gelen güç kullanılacaktır.

30 Ocak Perşembe günü vardiya girişlerinde servislerden inilecek, tüm işçiler toplandıktan sonra fabrikalara kadar alkış ve sloganlarla yürünecektir.

Bir sonraki haftanın eylem planı 31 Ocak Cuma günü duyurulacaktır."

ETİKETLER

Editörün Seçimi