Birleşik Metal İş'ten lokavta cevap: Grev kararımızı uygulayacağız

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı 19 Ocak Pazar günü miting düzenledi. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve başlayacaklarını duyurdu. Metal sektöründe çalışan işçilerin taleplerini görmezden gelen işveren sendikası MESS, bugün lokavt ilan etti. MESS tarafından alınan lokavt kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a bildirildi. Lokavt tarihi ise henüz açıklanmadı.

Tükenmez Haber'e konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 5 Şubat olarak tarihini açıkladıkları grev kararını uygulayacaklarını belirtti.

MESS'in almış olduğu lokavt kararını değerlendiren Serdaroğlu, "Lokavt kararı alabilir. Prosedür gereği alması gereken bir durum. Uygulayıp, uygulayamayacağını bilemeyiz ama o süreyi kaçırmamak için lokavkt kararını alıyor" dedi. 5 Şubat Çarşamba günü sendika olarak almış oldukları grev kararını uygulayacaklarını belirten Serdaroğlu, "Bu tür kararlar, bizim aldığımız kararlarla ilgili herhangi bir değişiklik ortaya çıkartmaz" dedi.

Şu anda MESS'in tarih belirtme şansı olmadığının altını çizen Serdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz grev kararımızı uygulayacağız. Eğer o güne kadar bize yönelik bir adım atılmazsa, anlaşma zemini sağlanmazsa grev kararımızı uygulayacağız, bizim açımızdan bir değişiklik yok."

Sadece Birleşik Metal İş Sendikası'nda değil, diğer sendikalarda da herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Serdaroğlu, "Onlara verilen, bize verilen teklifler aynı. Onlar da muhtemelen MESS'ten yeni bir teklif bekliyor. O teklif onlara da gelmezse diğer sendikalar da grev gününü tespit edecekler" dedi.

LOKAVT NEDİR?

Lokavt, greve çıkan işçileri işverenin topluca işten uzaklaştırması. Lokavt işçilerin işten çıkarılması değil, işveren tarafından çalıştırılmamasıdır. Lokavt süresince işçilerin iş sözleşmeleri askıda kalır.

ETİKETLER

Editörün Seçimi