Cumartesi Anneleri’nden 2020'nin ilk eylemi: Devlet sorumluluğunu kabul etsin

Fotoğraf: Zeynep Kuray

Kayıplarının akıbetini sormak için 771. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri 2020 yılının ilk eyleminde yapılan açıklamada “Gözaltında kaybetme suçunun faili olan devlet görevlileri üzerindeki cezasızlığa son verilsin ve evrensel hukuka göre yargılanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılsın” denildi.

Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’nın yasaklı olması nedeniyle yine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde buluştu.

Arcan: Devlet sorumluluğunu kabul etsin

Bu haftanın basın metnini okuyan İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arcan, bir kez daha kayıp yakınlarının taleplerini şöyle sıraladı:

  • Devlet, gözaltında kaybetmelerdeki sorumluluğunu kabul etsin, kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerini açığa çıkartacak mekanizmaları hayata geçirsin.
  • Zorla kaybetme suçu, Türk Ceza Kanunu'nda insanlığa karşı suçlar başlığı altında düzenlensin.
  • Gözaltında kaybetme suçunun faili olan devlet görevlileri üzerindeki cezasızlığa son verilsin ve evrensel hukuka göre yargılanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılsın.
  • Gözaltında kaybetmeyi yasaklayan ve ailelerinin kaybedilen yakınlarıyla ilgili gerçekleri öğrenmesini zorunlu bir hüküm olarak öngören ‘Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme' derhal imzalansın."

‘HERKESE HUKUK GÜVENLİĞİNİN SAĞLANDIĞI BİR TÜRKİYE…’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Arcan,şöyle devam etti:

“Biz egemenliğin gerçek sahibi olan yurttaşlar, yönetimde keyfiliğin önlendiği, devletin hukuka bağlı olduğu, yargının her türlü etkiden bağımsız çalıştığı, hukuk kurallarının herkese eşit uygulandığı ve herkese hukuk güvenliğinin sağlandığı bir Türkiye talep ediyoruz ve 72 haftadır 2020’deki buluşmamızda bir kez daha ilan ediyoruz. Kayıplarımızı aramaktan bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray Meydanı'dan vazgeçmeyeceğiz.”

‘HERKES BİLİYOR FAİLLER BELLİ’

İHD İstanbul Şube Başkanı ve gözaltında kayıpların avukatı Gülseren Yoleri ise 25 yıllık yürütülen hukuk mücadelesinin, devletin cezasızlık politikalarındaki ısrarını gösterdiğini vurguladı. Yoleri, işlenen katliamların failleri, hakikatler ortadayken cezasızlık politikasıyla sonuçlanana JİTEM Ankara davası gibi davaları hatırlatarak “Hakikatleri devlet de mahkemeler de biliyor. Davayı takip eden avukatlar ve herkes biliyor ki failler belli” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi