Erdoğan, Sivas katliamı hükümlüsünü affetti: Diğer hasta tutukluların durumu ne olacak?

Necmi ŞAHİN


TÜKENMEZ HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan 86 yaşındaki hasta hükümlü Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesi cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunu bir kez daha tartışmaya açtı. İHD Cezaevleri Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, "Yatalak mahpuslar,  belden aşağısı felç olanlar, hareket edemeyenler var. Bu kişiler dahi tahliye edilmiyor. Bir çifte standart var” diyor. Hiç kimsenin cezaevinde ölmesini istemediklerini belirten Acettin, "

Erdoğan Kasım 2019’da da adli suçlardan cezaevinde bulunan üç hasta tutukluyu affetmişti.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2019’da paylaştığı son verilerine göre, cezaevlerinde 457’si ağır en az bin 333 hasta tutuklu veya hükümlü bulunuyor.

Sadece 2019 yılında 50 tutuklu yaşamını yitirdi. 2020’nin geride bıraktığımız ilk ayında 4 hasta tutuklu daha hayatını kaybetti.

HÜSEYİN POLAT GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Son olarak 24 yıldır cezaevinde bulunan hasta tutuklu Hüseyin Polat, geçtiğimiz günlerde Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mide kanaması geçirerek hastaneye götürüldü. Ancak ‘hastanede yer olmadığı’ gerekçesiyle cezaevine geri getirildi.

Ailesiyle telefonda son kez konuşan Polat, kendisine sadece bir iğne yapılarak cezaevine geri gönderildiğini, vücudunda şişlikler oluşmaya başladığını söyledi. Telefonda “Öleceğimi hissediyorum” diyen Polat, bundan kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilen Ahmet Turan Kılıç’ın 86 yaşında olması, dikkatleri Türkiye’deki DİĞER yaşlı ve hasta tutukluların durumuna çevirdi.

Cezaevleriyle ilgili çalışan derneklerden, bugüne kadar 'yaşlı ve hasta tutukluların sağlık raporlarına rağmen serbest bırakılmadığı' yönünde birçok açıklama yapıldı.

80 YAŞINDAKİ SIDDIK GÜLER HÂLÂ TUTUKLU

80 yaşındaki hasta tutuklu Sıddık Güler ilk akla gelenlerden. İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sıddık Güler, 1994 yılından bu yana tutuklu bulunuyor. İHD Sıddık Güler için birçok kez başvuruda bulundu ancak sonuç alınmadı. Sıddık Güler’in kızı Ayşe Güler de babasının sağlık koşulları nedeniyle kişisel bakımını sağlayamadığı ve artık yürüyemeyecek durumda olduğunu söylemiş ve tahliye edilmesini istemişti. 80 yaşındaki Güler hala tutuklu.

İHD Cezaevleri Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesini ve Türkiye’deki hasta tutukluların durumun Tükenmez Haber’e değerlendirdi.

‘ÇİFTE STANDART SÖZ KONUSU’

Memet Acettin, Ahmet Turan Kılıç ile ilgili Adalet Bakanlığı’nın girişimi olduğunu ve Bakanlığın Kılıç’ın 86 yaşında ve hasta olduğuna dair rapor verdiğini ifade ederek, bir 'çifte standardın' söz konusu olduğunu söyledi.

Acettin, “2019 yılında sadece 50 hasta tutuklu cezaevinde hayatını kaybetti. 2020’nin ilk ayında ise 4 kişi hayatını kaybetti. Cezaevlerinde binlerce hasta mahpus var. Koçer Öcal, İbrahim Akbaba gibi birçok insan hala tahliye edilmedi. Hala Metris R Tipi Cezaevi’nde bulunan yatalak mahpuslar var. Serdal Yıldırım, belden aşağısı felç, hareket edemiyor. Bu kişiler dahi tahliye edilmiyor. Bundan ötürü bir çifte standart var diyoruz” şeklinde konuştu.

‘HİÇBİR HASTA TUTUKLUNUN CEZAEVİNDE ÖLMESİNİ ELBETTE İSTEMEYİZ’

Acettin, hiçbir hasta tutuklunun cezaevinde ölmesini istemediklerini ancak çok durumu çok ağır olmasına rağmen tahliye edilmeyen tutukluları hatırlatarak, “İki kolu da kesik tutuklu Ergin Aktaş örneği var. Tek başına kendi hayatını idame ettirecek halde değiller. İHD olarak bu çifte standardın kaldırılmasını istiyoruz. Ve bunun bilinçli bir tercih olduğunu da biliyoruz. Hukuki olmaktan çok siyasi karar. Biz hiçbir hasta tutuklunun cezaevinde ölmesini elbette istemeyiz. Ama bir katliamın sorumlusu olarak hüküm giymiş bir insanın acele bir şekilde tahliye edilmesini de bu iktidarın özel bir tercihi olarak görüyoruz. Bu gelecek için de iyi anlamda ipuçları vermiyor bize. Adil bir durum söz konusu değil çünkü” ifadelerini kullandı.

‘BAZI HASTA MAHPUSLAR ADLİ TIP KURUMU RAPORUNA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIYOR’

Mehmet Acettin bazı hasta tutukluların Adli Tıp Kurumu’ndan rapor almasına rağmen serbest bırakılmadığını söylüyor:  

“Hasta mahpuslar kendileri bize başvuruyor. Biz de başvurularına cevap yazıyoruz. Cezaevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’na başvuruyoruz. Ve onlardan yanıt bekliyoruz. Fakat bir türlü sonuç alamıyoruz. Aileler avukatları aracılığıyla kendileri de girişimlerde bulunuyorlar. Bazı hasta mahpuslar Adli Tıp Kurumu’ndan rapor almalarına rağmen serbest bırakılmıyor.”

ETİKETLER

Editörün Seçimi