Gıda-İş Sendikası işçilere seslendi: 'Çarklar dönüyor ama işçiler ölmeye devam ediyor'

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Gıda-İş Sendikası, İstanbul'un Esenyurt ilçesinde işçilere 1 Mayıs çağrısında bulundu. İşçi duraklarına giderek 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlayan Gıda-İş yöneticileri, işçi ve emekçilere örgütlenme çağrısı yaptı. Gıda-İş Sendikası yöneticileri, işçileri talepleri için birleşmeye, mücadele etmeye çağırdı.

'İŞÇİLER ÇALIŞIRKEN ÖLMEMELİ'

Koronavirüs tehdidi geçene kadar zorunlu üretim alanları dışındaki iş yerlerinin kapatılması gerektiğini söyleyen Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı İbrahim Kızılyer, ancak hükümet ve patronların işçi sağlığı yerine kar gözeterek üretimi sürdürdüğünü ifade etti. “İşçiler çalışırken ölmemeli” diyen Kızılyer, salgınla mücadele adı altında yaklaşık 200 milyon liralık kaynağın patronlara aktarıldığına dikkat çekti. İşçilere insanca yaşanacak ücret verilmesini, çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen Kızılyer, bazı fabrikalarda işsizlik ödeneği alan işçilerin de fabrikalara çağrılarak çalıştırıldığını ifade etti. “Biz can derdindeyiz, onlar para kazanma derdinde” diyen Kızılyer, tüm işçi ve emekçileri yarın 21.00’de balkon ve pencerelerden taleplerini seslendirmeye çağırdı.

'İŞÇİLER NEDEN EVDE KALAMIYOR?'

Gıda-İş Genel Sekreteri Olcak Özak ise, “İşçiler neden evde kalamıyor? 20 yaşından küçüklere sokağa çıkma yasağı ilan edildi, ancak işçi ise özel izinler çıkarılıyor. Onlar için öncelik çarkların dönmesi. Çarklar dönüyor ama işçiler ölmeye devam ediyor. Buna karşı örgütlenmeliyiz. İş yerinin bahçesinde, makinenin başında, yemekhanede 1 Mayıs’ı kutlamaya devam edeceğiz. Sizin de 1 Mayıs’ınızı kutluyoruz” dedi.

Evrensel

ETİKETLER

Editörün Seçimi