HDP’den cezaevi raporu: Yemekler az, kaloriferler yanmıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

‘CEZAEVLERİNDE YEMEKLER AZ VERİLİYOR’

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalerine dikkat çeken Gergerlioğlu, ihlalleri sıraladı:

*Elbistan HDP İlçe Örgütü üyemiz Elif Kısa, 2 engelli çocuğu olmasına rağmen mesnetsiz iddialarla haksız hukuksuz, adına delil denen şeylerle maalesef tutuklandı. 70 yaşında bir anne ve 2 tane zihinsel engelli çocuğu var; birisi yüzde 100 engelli. Aile çok zor durumda zihinsel engelli çocuk gerçekten annesini arıyor ve bu annenin cezaevinde olması kadar korkunç bir şey yok. İşitme engelli diğer kardeşi sosyal medyadan ailesinin durumunu feryat ederek anlatıyor. Kamuoyunun duyması, bu annenin cezaevinden çıkması lazım. Böylesi zalimane cezalandırmaları kabul etmiyoruz, bu insanlar tutuksuz yargılanabilir.

*Seyfettin Günbey, Denizli Kocabaş Cezaevi’nden bize ulaştı. 15 Mayıs’tan beri dişle ilgili sorunları için defalarca dilekçe veren bir mahpus ama hala hastaneye diş muayenesine gidememiş. Yılın sonuna gelmişiz ve bu insan hala diş hastanesine gidememiş durumda. Türkiye Cezaevleri insan hakları ihlal rekoru kırıyor.

*Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumundan gelen bir şikayet var. Köpeklerle koğuşa girildiğini, arama yapıldığını söylüyor. Kendilerine okumak için kitap ve günlük gazete verilmediğini, cezaevi yönetiminin yasal olmayan keyfi baskı ve uygulamalarının olduğunu belirtiliyor.

*Silivri Cezaevi’nden de çok şikayet alıyoruz. Az yemek verildiği, iaşelerin azaltıldığı iddiaları var. Asker ve askeri öğrencilerin bulunduğu koğuşlarda bilhassa az yemek veriliyor.

*Muğla E Tipi Cezaevi’nde, 6 kişilik koğuşlarda 12 kişi, 12 kişilik koğuşlarda 30 kişi kalıyorlar. Ranza yeterli olmadığı için yerde dönüşümlü olarak uyuyorlar. Bakın cezaevlerinin hali içeriden gelen haberler bunlar. Sıcak su haftada 2 gün veriliyor.

*Rize Kalkandere Kapalı Cezaevinde yemeklerin azaltıldığı, sadece sabah kahvaltısı verildiği, içeridekilerin yemek yiyemediği için zayıfladığı belirtiliyor. Suların sık sık kesildiği anlatılıyor.

*Tutukluların avukata ulaştırmak üzere yazdıkları savunma ve ihlallerle ilgili belgeler cezaevi yönetimi tarafından el konularak gönderilmiyor.

*Türkoğlu Cezaevi 11/C koğuşunda hala kaloriferler yanmıyor.

*Sincan Cezaevi’nden kadın koğuşlarında, kadınların dışarıdan su almasının yasaklandığı engellendiği ve çeşmelerden akan paslı suları içmek zorunda kaldıkları yönünde bir şikayet geldi.

*İzmir/Ödemiş Cezaevi’nde de sıcak suların verilmemesi yönünde bir çok şikayet alıyoruz.

*Silivri Cezaevi’nde de 1 aydır sıcak su verilmediği ve doktora gidişlerde büyük sıkıntılar olduğu yönünde çok şikayetler geliyor.

Çocuklar anne babalarıyla cezaevinde
-Yüzlerce çocuk anne ve babasıyla birlikte cezaevinde kalıyor ya da onların yokluğuna mahkum ediliyor:

*Kayseri 2. Sulh Ceza Hakimliği, anne Hande Serdar ve baba İskender Serdar’ı tutuklamış. Çocuk Barbaros Hayreddin Serdar, 9 yaşında ve astım hastası. Psikolog raporu, çocuğun anne baba tutuklandıktan sonra psikolojisinin bozulduğunu açıkça ortaya koyuyor. Devlet anne babalarla birlikte çocukları da cezalandırma uygulamasına bir an önce son vermelidir.

*Mehmet-Ümmühan Güler çifti, KHK’lı. eşi tutuklu, 20 yaşındaki yüzde 98 engelli çocuğuyla bir başına anne. Engelli çocuk yoğun bakımda.

*Neşe Ulusoy Bakırköy Cezaevinden bize yazmış: “46 yaşında bir anneyim, nasıl terörist olabilirim?” diye bize soruyor. Çocuklarından biri prematüre doğduğu için, mesanesi çalışmıyor, 13 yaşında. Her teneffüs onu tuvalete götürmezse çocuk hissetmeyerek, altına kaçıracak. Okula yakın ev tutmuş her tenefüste çocuğunun tuvalet ihtiyacını karşılamak için okula gidiyormuş. Bu anne 10 aydır tutuklu, çocuk perişan anne perişan, “ömrümün en acılı evresinde sesime ses olun" diyor.

*4 yaş Azra'nın anlattığı hikayelerde bile hırçınlık var. Çizdiği resimler ruh halini yansıtıyor. Büyük duvarlar, güneşsiz resimler çiziyor.

*Neden üzerimize kapıları kilitliyorlar?" diye soruyor. Verecek cevap bulamıyorum" diyor Anne.

*Zeynep Demir Elazığ Cezaevi’nden bize yazmış: "Demir parmaklıklardan 1 adım dışarı atınca kollarını açarak aranmayı bekleyen 2.5 yaşında çocuklar var burada” diyor. “Avlu kapısı kapanınca "bahçe, bahçe" deyip açmaya çalışan, ağlayan aramada oyuncağı alınan çocuğun ağlayışını duymayan vicdanlar, çaresiz anneler var burada” diyor.

- Kasım 2019 ‘da 780 bebek ve çocuk cezaevinde diyorlardı ama benim hesaplamama ve takibime göre çoktan 800’ü aşmış 850 civarlarına yükselmiş.

*Anne babası tutuklu 3 tane küçük çocuk. Nazlı-Fuat Çatpınar çifti Düzce Cezaevi’nde yatıyorlar. Üç çocuk da annesinin yanında kalıyor, yani 5 kişilik aile cezaevinde kalıyor.

*Hamile olduğu halde tutuklanıp cezaevinde şikayetleri devam eden ve düşük yapan kadınlar da oldu 3.5 yıllık OHAL döneminde 3 kadın düşük yaptı. Gülden Aşık, Hanife Çiftçi ve Nurhayat Yıldız düşük yapan kadınlardı, bebeklerini kaybettiler.

*Elif Tuğral 5 aylık hamileyken tutuklandı, 4 yaşında oğlu var. 

ETİKETLER

Editörün Seçimi