İSİG: Ekim ayında 155 işçi, yılın ilk on ayında bin 477 işçi yaşamını yitirdi

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ekim ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, Ekim ayında ikisi çocuk yedisi kadın olmak üzere en az 155, 2019 yılının ilk on ayında ise en az bin 477 işçi hayatını kaybetti.

‘MESLEK HASTALIĞI NEDENİYLE GERÇEKLEŞEN İŞ CİNAYETİ YOK’

Yüzde 83’ünü ulusal ve yerel basından; yüzde 17’sini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan alınan bilgilere dayanılarak tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayeti yok. Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır” denildi.

‘EKİM AYINDA 9 BELEDİYE İŞÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ’

Ölümlerin en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret, metal, madencilik, tekstil/deri, gıda ve konaklama, eğlence işkollarında gerçekleştiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 45’i ücretli, yüzde 55’i ise çiftçi. Bütün işkollarında ölümlerin ana gövdesini güvencesiz işçiler oluşturuyor: Mevsimlik, taşeron, yevmiyeli çalışanlar. Geçen yıllara göre inşaat işkolundaki ölümlerde azalma görülüyor. Bunun nedeni ise alınan önlemler değil ekonomik krize bağlı olarak sektördeki küçülme. Herkes belediyeleri tartışıyor ama işkolundaki ölümler gündeme gelmiyor. Ekim ayında dokuz belediye işçisi yaşamını yitirdi ve çoğu taşeron çalışıyordu” ifadelerine yer verildi.

‘İŞ CİNAYETLERİNİN NEDENLERİNDEN İLK ÜÇÜ HİÇ DEĞİŞMİYOR’

Ölüm nedenlerinin en fazla sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, şiddet, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma ve intihardan kaynaklandığının vurgulandığı açıklama şu ifadelerle sonlandı: “İş cinayetlerinin nedenlerinden ilk üçü hiç değişmiyor. Ancak ulaşıma, yüksekten düşmelere ve ezilmelere karşı önlem alınmıyor. Son dönemde kalp krizi, beyin kanaması nedenli ölümler sürekli artıyor ve iş cinayetleri nedeni olarak dördüncü sırada yer alıyor. Ancak bu konuya dair yeterince araştırma bile yapılmıyor. İşçilerin çalışma ve yaşam koşullarının bütünlüklü olarak ele alınması gerekiyor. Düşük bir maliyetle önlem alınabilecek elektrik çarpmaları patronların niyetinin bir göstergesi adeta. Son aylarda sürekli artan ve neredeyse her on işçinin birinin ölümünün sebebi olan elektrik çarpmaları 200-300 TL’lik bir maliyetle önlenebilirdi” ifadelerine yer verdi.

AYLARA GÖRE İŞ CİNAYETLERİ

İSİG'in verilerine göre Türkiye’de 2019 yılının ilk on ayında en az 1477 işçi yaşamını yitirdi. Aylara göre yaşanan iş cinayetleri şöyle:

  • Ocak ayında en az 159 işçi
  • Şubat ayında en az 127 işçi
  • Mart ayında en az 114 işçi
  • Nisan ayında en az 153 işçi
  • Mayıs ayında en az 164 işçi
  • Haziran ayında en az 131 işçi
  • Temmuz ayında en az 178 işçi
  • Ağustos ayında en az 149 işçi
  • Eylül ayında en az 147 işçi
  • Ekim ayında en az 155 işçi

YAŞAMINI YİTİREN İŞÇİLERDEN 7’Sİ KADIN, 148’İ ERKEK

Yaşamını yitiren işçilerden 7’si kadın, 148’i erkek. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, büro, ticaret ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

2 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Biri 14 yaş ve altında olmak üzere iki çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım ve konaklama işkollarında gerçekleşti.

51 YAŞ VE ÜSTÜ HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI: 50

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 50 emekçi bulunuyor: Mevsimlik tarım, orman, gıda, kimya, tekstil, çimento, metal, inşaat, taşımacılık, gemi, güvenlik ve belediye işçisi... Bu hususun emeklilik yaşı, emeklilik hakkı, EYT, kayıtlı (sigortalı) çalışma, BES gibi konular içinde bütünsel olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

8 GÖÇMEN İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Ekim ayında 8 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 3’ü Suriyeli, 2’si Rusyalı, 1’i Afganistanlı, 1’i Özbekistanlı ve 1’i İranlı. Yılın ilk on ayında ise en az 99 göçmen/mülteci işçi çalışırken yaşamını yitirdi.

 Rapora göre 57 şehirde iş cinayeti gerçekleştiği tespit edildi:

11’er ölüm İstanbul ve Konya’da, 10 ölüm Antalya’da, 8 ölüm Bursa’da, 7 ölüm İzmir’de, 6 ölüm Sakarya’da, 5’er ölüm Ankara, Denizli ve Gaziantep’te, 4’er ölüm Aydın, Kayseri ve Muğla’da, 3’er ölüm Kilis, Kocaeli, Mersin ve Cezayir’de; 2’şer ölüm Aksaray, Amasya, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bolu, Çorum, Düzce, Hatay, Isparta, Kastamonu, Niğde, Ordu, Şanlıurfa, Van, Zonguldak’ta, 1’er ölüm ise Adana, Ağrı, Bartın, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Hakkari, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kütahya, Malatya, Mardin, Nevşehir, Osmaniye, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Yalova, Uşak, Yozgat’ta yaşandı.

İSİG raporunun tamamına ulaşmak için...

 

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi