'Görüş yasağı salgından korumaya yetmez, hapisteki çocuklar tahliye edilmeli'

Necmi ŞAHİN


TÜKENMEZ HABER - Aralık ayında ilk defa Çin’de ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye’de de görülmesi üzerine ülke genelinde birçok tedbir hayata geçiriliyor.

Okullarda eğitime ara verildi. Tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, düğün salonu, kafe, gazino, birahane, çay bahçesi gibi insanların toplu halde bir araya geldiği mekanların faaliyetleri durduruldu. Taraftarlara stadyumlara giriş yasağı getirildi.

Bu tedbirler cezaevlerinde bulunan çocukların sağlık durumunu da gündeme geldi. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre cezaevlerinde yaklaşık 3 bin çocuk tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

Hak savunucuları, koronavirüs nedeniyle cezaevlerindeki çocukların yüksek yararı, sağlık erişim hakkı ve içinde bulundukları kaygı durumundan dolayı tahliye edilmelerini istiyor.

'ÇOCUKLARIN BU SÜRECİ SAĞLIKLI ATLATMASI İÇİN ADIM ATILMALI'

Diyarbakır Çocuk Çalışmaları Ağı, Adalet Bakanlığına yaptığı çağrıda Türkiye'nin BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’ne taraf olduğunu hatırlatarak cezaevlerindeki çocukların tahliye edilmesini istedi:

“Çocukların yüksek yararının gözetilmesi, sağlık haklarının hayata geçirilmesi, yaşama ve gelişme hakkının sağlanması açısından, salgın gibi durumlarda bulaşma ihtimalinin fazla olduğu kapalı mekanlarda kaygı bozukluğunun çocuklar üzerinde yaratacağı olumsuz psikolojik etkilerin azaltılması, çocuk ve gençlerin mutlak hijyen şartlarının sağlanması, sağlıklı beslenme koşullarına ulaşabilmesi için bir an önce cezaevindeki çocukların tahliye edilmesini ve çocukların bu süreci daha güvenli ve sağlıklı atlatmalarına dair somut adımlar atılmasını talep ediyoruz.”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan da Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi’ne taraf olmasına atıfta bulunarak ‘Çocuğun Yüksek Yararı İlkesi’nin göz önüne alınması gerektiğini belirterek, Adalet Bakanlığından çocukların derhal tahliye etmesini istedi.

Cezaevlerindeki çocukların tahliye edilmesine ilişkin şimdiye kadar bir açıklamada bulunmayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sadece ceza infaz kurumlarında yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edildiğini ve salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tıbbi ihtiyacının giderildiğini söyledi.

‘ÇOCUKLARIN TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR’

FISA Çocuk Hakları Merkezi’nden Ezgi Koman cezaevlerindeki çocuklarla ilgili Tükenmez Haber’e konuştu. Uzun yıllar çocuk hakları alanında çalışan Koman, çocukların içinde bulundukları kaygı durumundan kurtulmaları için tahliye edilmeleri gerektiğini söylüyor:

“Çocukların yüksek yararı temelinde ve sağlık hakkına erişimi, hijyen koşullarının sağlanması açısından tahliye edilmeleri gerekiyor. Çocukların içinde bulundukları kaygı durumundan kurtulması gerekiyor. Bunun için de kendilerini daha güvenli hissedecekleri yerlerde geçirmeleri gerekiyor. O yüzden tabii ki tahliye edilmeleri lazım.”

‘ÇOCUKLARIN CEZAEVİNDE OLMASI BAŞLI BAŞINA BİR SORUN’

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü çocukların yanında anneleri ile birlikte cezaevlerinde bulunan 0-6 yaş grubundaki 800 kadar çocuğa da dikkat çekiyor.

Gergerlioğlu, cezaevlerinde bulunan çocuklarla ilgili yasa teklifi verdiğini ancak Meclis gündemine alınmadığını ifade ederek, ”Çocukların cezaevinde bulunması başlı başına bir sorun. Bu sorunların üstüne bir de şimdi koronavirüs eklendi. Cezaevindeki çocuklar koronavirüs salgını nedeniyle tehdit altında. Çocukların tahliye edilmesi gerekiyor” diyor.

‘CEZAEVİ, ÇOCUKLARIN FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK GELİŞİMLERİNİ KÖTÜ ETKİLİYOR’

Gergerlioğlu, anneleri ile birlikte cezaevinde kalan 0-6 yaş grubundaki çocukların fizyolojik ve psikolojik yönden olumsuz etkilendiğini kaydediyor:

“Salgın olmasa da cezaevi, çocukların fizyolojik ve psikolojik gelişimlerini kötü etkiliyor. Fizyolojik açıdan gelişemiyorlar, psikolojik açıdan zaten sorunu olmayan çocuk yok. Cezaevindeki koşullar çocuklar için uygun değil, kimi yerde çocuk bir kişiyle kalıyor, bir arkadaşı bile olmuyor. Üst kattan alt kata merdivenlerden inmeyi oyun zannediyor dolayısıyla cezaevleri çocuklar için tehlikeli. Aileler bu yüzden çok tedirgin. Zira cezaevleri yapılırken o çocuklar için dizayn edilmiyor.”

‘GÖRÜŞ YASAĞI RİSKİ AZALTMIYOR’

Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığının önlem olarak görüş yasağı getirmesinin riski azaltmadığını belirterek şu değerlendirmede bulunuyor:

“Görüş yasağı ya da dezenfektan çalışması yaptıklarını söylediler. İnfaz ve Koruma Memurları koğuşlara girip çıkıyor. Keza hastalar hastaneye gitmek için cezaevinden çıkıyor. Dolayısıyla dışarı ile temas mutlak suretle var. Onun için çocukların tahliye edilmesi gerekiyor”

ETİKETLER

Editörün Seçimi