Maraş Katliamı'nda hayatını kaybedenler Buca'da anıldı

Maraş Katliamı'nın 41. yıl dönümünde İzmir'in Buca ilçesinde Alevi Bektaşi İnanç Derneği'nin çağrısıyla düzenlenen etkinlikte "Maraş'ı unutmadık, unutturmayacağız" şiarıyla katliamda hayatını kaybedenler anıldı. Katliamın 41. yıl dönümünde düzenlenen etkinlikte hayatını kaybedenler sinevizyon gösterimi, şiirler ve türkülerle anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Emek Partisi yöneticilerinin de yer aldığı etkinliğe HDP Anyalya Milletvekili Kemal Bülbül ile HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de katılarak destek verdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Bektaşi İnanç Derneği Başkanı Güven Karahan, "Seçilmiş belediye başkanlarının içeri atılması, yerlerine kayyum atanması da siyasi bir katliamdır. Bizler bu katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız" ifadelerini kullandı.

'SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARININ İÇERİ ATILMASI DA SİYASİ BİR KATLİAMDIR'

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alevi Bektaşi İnanç Derneği Başkanı Güven Karahan, 41 yıl önce devletin kendi eliyle Maraş’ta Alevileri ve demokratları planlı olarak katlettiğini belirterek “Bizler için Çorum, Sivas, Dersim, Suruç, Roboski, Gazi bu katliamların devamıdır. Seçilmiş belediye başkanlarının içeri atılması, yerlerine kayyum atanması da siyasi bir katliamdır. Bizler bu katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

'BU TOPRAKLARDA İLK KATLEDİLEN TÜRK VE TÜRKMEN KİMLİĞİDİR'

Anmada konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, herhangi bir kışkırtma ve müdahale olmadığında halkların bir arada barış içinde sorunsuz yaşadığını belirterek “Bu topraklarda ilk katledilen Türk ve Türkmen kimliğidir. Sonra, Rum, Ermeni, Süryani ve son olarak ta Kürt kimliği katledilmiştir” dedi. Bülbül, kapılara çarpı işareti konulmasıyla, alevi inancının yasaklanmasıyla, eşit yurttaşlık hakkının tanınmamasıyla, kabartılan ırkçılıkla, halkın seçtiği belediyelere kayyum atanmasıyla katliamların devam ettiğini ifade ederek “Biz eşit yaşamak istiyoruz. Eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz. Eşit yurttaşlık mücadelemiz devam ediyor. Toplumumuz, halkımız aralık ayında hergün bir katliam, her gün bir acı yaşadı. 19 Aralık’ta Maraş’ta canlarımız yakıldı. Cezaevlerinde devrimciler katledildi. Taybet Ana'nın cenazesi bir hafta sokakta kaldı” dedi.

'HALKLARIN BAHÇESİ OLAN İZMİR'DE IRKÇILIK ARTMIŞ'

Sivas ve Maraş’ın sadece Alevilere karşı bir katliam olmadığını, insanlığa karşı bir suç olduğunu belirten Bülbül, “Halkların bahçesi olan İzmir’de de ırkçılık artmış. Bu topraklarda geçmişte Türkü, Rumu, Ermenisi bir arada yaşadılar. Irkçılık ve jenosit bir insanlık suçudur. Türkiye’de halkların sevgiye, dostluğa ve barışa ihtiyacı var. Bunun için eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde CHP, HDP, ÖDP, EMEP, TKP, KESK, DİSK bir araya gelmelidir” dedi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi