TÜKENMEZ HABER- Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) ile Birleşik Metal İş Sendikası arasında 28 Ocak Salı günü geç saatlerde toplantı gerçekleşti. İşveren sendikası MESS tarafından verilen yüzde 17 oranındaki ücret teklifini değerlendirmek üzere 29 Ocak Çarşamba günü toplanan Merkez Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Komisyonu MESS'in teklifini kabul etmedi. Birleşik Metal İş Sendikası, daha önce 5 Şubat'ta uygulanmak üzere alınan grev kararının arkasında olduklarını bir kez daha vurguladı. 5 Şubat'ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak. Türk Metal Sendikası ve MESS, dün anlaşmaya varmıştı.

10 BİN METAL İŞÇİSİ GREVE ÇIKACAK

Merkez TİS Komisyonu'nun önerisini değerlendiren Birleşik Metal İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, daha önce 5 Şubat'ta uygulanmak üzere alınan grev kararının arkasında olduklarını bir kez daha vurguladı. Genel Yöentim Kurulu, 5 Şubat Çarşamba günü metal işçileri tarafından gerçekleştirilecek grevi etkili biçimde hayata geçirmek için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı. 5 Şubat'ta 11 ildeki 41 fabrikadan, 10 bin metal işçisi greve çıkacak.

'BİR KEZ DAHA TARİH YAZMA GÖREVİ, METAL İŞÇİLERİNİN ÖNÜNDE DURMAKTADIR'

Birleşik Metal İş Sendikası'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Metal işçileri daha önce defalarca yapılmaz denileni yaptı, olmazı oldurttu, tarih yazdı ve şimdi bir kez daha tarih yazma görevi, metal işçilerinin önünde durmaktadır. Metal işçilerinin uzlaşma çabalarına kulak tıkayan metal patronlarına, metal işçileri örgütlülükleri ile üretimden gelen güçlerini kullanarak en sert cevabı verecektir.

'NE KADAR YANILDIKLARINI AÇIK BİR ŞEKİLDE GÖSTERECEĞİZ'

Eğer, grev ertelemeleri ile, baskı ile, tehdit ile, metal işçilerini korkutacaklarını sanıyorlarsa, onlara ne kadar yanıldıklarını açık bir şekilde göstereceğiz. Nesillerden, nesillere aktarılacak yeni bir destanın ilk adımı bugün atıldı.

'METAL İŞÇİLERİ 5 ŞUBAT'TA BİR KEZ DAHA TARİH YAZACAK'

Birleşik Metal İşçileri sendikası her zaman olduğu gibi bugün de, tüm metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının, ekmek ve adalet mücadelesinin bayraktarlığı görevini gururla, onurla sürdürecektir. Metal işçileri 5 Şubat’ta bir kez daha tarih yazacak.

'DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ'

Biliyoruz ki, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanında işçilerin gözü, kulağı ve dayanışması metal işçileriyle olacaktır. Tüm sınıf dostlarını ve tüm metal işçilerini bu destana ortak olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz.

Metal işçileri, sorumluluğunu taşıdığı binlerce metal işçisinin taleplerine sahip çıkacak, bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir.

'YAŞASIN METAL İŞÇİLERİNİN ONURLU MÜCADELESİ'

Bugün tüm diğer günlerden daha güçlü, daha kararlıyız.

Tüm metal işçilerinin yolu açık olsun.

Haklıyız, kazanacağız.

Yaşasın Metal İşçilerinin Onurlu Mücadelesi"

TÜRK METAL VE MESS ANLAŞTI

Metal iş kolunda çalışan 130 bine yakın işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmesinde MESS ve Türk Metal Sendikası, dün ‘işçinin fikrini almadan’ anlaşmaya vardı.

NE OLMUŞTU?

Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı düzenledikleri iki ayrı mitingle protesto etmişti. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve çıkacağını duyurmuştu.

ETİKETLER


Editörün Seçimi