Mızraklı hakkında iddianame hazırlanıp kabul edildi

Yerine kayyım atandıktan sonra 22 Ekim’de tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Selçuk Mızraklı, hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

YARGILAMA BAŞLAYACAK

İddianamede Mızraklı’nın "Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mızraklı hakkında 2017 yılında açılan ve 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılandığı dava dosyası yeni dava dosyasının (iddianamenin) hukuki ve fiili bağlantıları olduğu iddiasıyla birleştirilmesini talep etti. 9. Ağır Ceza Mahkemesi talebi yerinde bularak iddianameyi kabul etti. Mızraklı’nın önümüzdeki günlerde yargılanması bekleniyor.

Selçuk Mızraklı, 19 Ağustos 2019’da İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılmış yerine kentin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu kayyım olarak atanmıştı. 

Mızraklı grevden uzaklaştırıldıktan 2 ay sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında 21 Ekim’de gözaltına alındı. Mızraklı, bir gün boyunca Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nda gözaltında tutulduktan sonra sevk edildiği Diyarbakır Adliyesi’nde ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla tutuklandı. 

Mızraklı’nın yanı sıra aynı gün Diyarbakır adliyesine sevk edilen Kayapınar Beledye Eş Başkanı Kezban Yılmaz, Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer de tutuklandı.

Mızraklı’nın tutuklanmasına nede olan deliller de çok tartışıldı. Hicran Berna Ayverdi isimli bir itirafçının beyanları tutuklamaya gerekçe gösterildi. Ancak söz konusu itirafçının 2016 yılında güvenlik güçlerine teslim olduğu ve ‘Pişmanlık Yasası’ndan yararladığı, 3 yıl sonra 31 Mart 2019 Yerel seçimlerine 11 gün gibi bir süre kala Mızraklı hakkında ifade verdiği ortaya çıktı.

Mızraklı’nın avukatları, itirafçının, 2016 yılında değil de yerel seçimler öncesi beyanda bulunmasını "düzemece ifade" olarak nitelendirilmişti. 

Kayapınar Belediye Eş Başkanı Kezban Yılmaz hakkında da iddialarda buluna itirafçı Hicran Berna Yılmaz, belediye eş başkanlarının tutuklanmasının ardından kaldığı Kayseri Kadın Cezaevinden tahliye edildi.  Tutuklanan seçilmiş belediye eş başkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer Diyarbakır’dan Kayseri’ cezaevine sevk edildi. 

Kaynak: Artıgerçek

ETİKETLER

Editörün Seçimi