Grup Yorum davası: Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek'e tahliye yok

Grup Yorum üyelerinin ölüm orucu eylemi devam ediyor. Aralarında ölüm orucu eylemi yapan ve tutuklu olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'ın de bulunduğu 7 kişi, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Eyleminin 240. gününde olan Gökçek, mahkeme başkanına hitaben bir konuşma yaptı. Gökçek, konuşmasında "Bizim katilimiz olmayın. Kimsenin ölümüne izin vermeyin yaşatın. Bu adaletsizliğe boyun eğemeyiz. Eğer düşmansanız bize sizler için bile direniyoruz biz. Sizden öncekilerin yaşadığı adaletsizlikleri yaşamayın" ifadelerini kullandı. Grup Yorum üyelerinin açlık grevini ölüm orucuna dönüştürdükleri eylemleri devam ediyor. Gökçek'in tutukluluğuna devam kararı verildi. Bir sonraki duruşma 26-27 Mart’ta Silivri'de yapılacak.

HELİN BÖLEK 239 GÜNDÜR EYLEMDE

İbrahim Gökçek, tutuklu bulunduğu cezaevinde 241 gündür, Helin Bölek ise 239 gündür eylemde.

7 KİŞİ HAKİM KARŞISINDA

Grup Yorum’un gitaristi Gökçek’in de aralarında bulunduğu yedi kişi bugün İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada hakim karşısında.

AMBULANSLA GETİRİLME TALEBİ REDDEDİLDİ

Adliyeye ambulansla getirilme talebi reddedilen Gökçek, duruşmanın yapıldığı Çağlayan Adliyesi’ne ayrı bir araçla getirildi.

'TARAFSIZ OLMADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUZ'

Duruşmanın başında söz alan avukat Yaprak Türkmen, reddi hakim talebinde bulundu:

“ÇHD avukatlarına yapılan yargılamada mahkemenizce sergilenen pratik tarafsızlığınızı gölgeledi, tarafsız olmadığınızı düşünüyoruz. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine heyet olarak, avukatların tahliyesinin ardından tekrar tutuklanmaları üzerine atandınız.

'TANIKLARDAN BİRİYLE İLGİLİ HABER YAPAN CANAN COŞKUN'A DA DAVA AÇILDI'

Bu sırada tanıklardan biriyle ilgili haber yapan Canan Coşkun’a da dava açıldı, yine Akın Gürlek bu mahkemede de başkanlık yaptı. Tanık B.E.’nin bu mahkemede verdiği ifadeyle ilgili daha sonra 26. Ağır Ceza Mahkemesinde, bu ifadenin yalan olduğunu söylemiş, kabul etmediğini beyan etmişti.

'BU MAHKEMENİN SKANDAL KARARLARINDAN BİRİ DE ATİLLA TAŞ'

Bu mahkemenin skandal kararlarından biri de Atilla Taş, diğeri Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezasına hükmedilmesiydi. Yine birçok akademisyen Akın Gürlek’in başkanlığını yaptığı mahkemelerde ceza almıştır.”

MAHKEME BAŞKANI, TALEBİ REDDETTİ

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek ise talebin “kötü niyetli ve yargılamayı uzatmaya dönük olduğu” gerekçesiyle reddetti. Avukat Sinan Zincir bu kararı da reddettiklerini ve heyetin esasa ilişkin işlem yapamaması gerektiğini ifade etti ancak bu talep de reddedildi.

'BİR HALK SANATÇISI OLARAK YAŞAMAK İSTİYORUM'

Avukatların açıklamasının ardından İbrahim Gökçek’in savunma yapabilmesi için sandalye getirildi ve konuşmasını oturarak yapabildi.

Gökçek’in beyanları özetle şöyle:

“Bir halk sanatçısı olarak yaşamak istiyorum, Grup Yorum önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyorum.

'ASIL SAVUNMAMI YAPMAK İÇİN SÜRE İSTİYORUM'

Dava dosyası bize Salı günü geldi ve 1000 sayfadan fazlaydı, inceleme fırsatımız olmadı. Asıl savunmamı yapmak için süre istiyorum. Ancak bugün buraya geldim ama bu salona bir kez daha gelebilir miyim, izlemeye gelenler tekrar beni görebilir mi bunu bilmiyorum. Ölebilirim sakat kalabilirim hafızamı kaybedebilirim. Her şey olabilir. O nedenle söylemek istediklerimi söylemek istiyorum.

'SARAY SOYTARISI OLMADIK'

Ben kimim? Halil İbrahim Gökçek. 15 yıllık Grup Yorum emekçisiyim. Mahsuni Şerif, Pir Sultan nasıl sanat yaptılarsa aynısını yapmaya çalıştık. Saray soytarısı olmadık. Besteler yaptım, bas gitar sanatçısıyım. Onlarca konserde yüzbinlerce insana konser verdim. 2016’daki OHAL’e kadar böyle devam etti.

'BU DÜŞMANLIK İÇİN NE YAPTIK BİZ?'

2017 yılında Grup Yorum’a büyük bir siyasi linç başladı. FETÖ’nün darbesini fırsat bilen AKP iktidarı, ülkedeki tüm muhalefet güçlerine saldırmaya başladı. Mükellefi olduğum İdil Kültür Merkezi 12 defa basıldı, piyano tuşları tek tek parçalandı, gitarlarımız kırıldı. Bu düşmanlık için ne yaptık biz? Tüm bunları türküler söylemeye devam ettiğimiz için yaşadık. Türkülerimizin susturulmasını konserlerimizin yasaklanmasını kabul etmiyorum.
“Kendini kurtarmaya çabalayan iftiracıların tanıklığıyla sayfalarca iddianame yazıldı. İnanın, bu süreç geçtiğinde ilk satacakları siz olacaksınız.

'GRUP YORUM ÜYELERİ SERBEST BIRAKILSIN İSTİYORUM'

Ben adalet istiyorum. Kültür merkezimiz basılmasın, Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın istiyorum. Biz bu ülkenin medarı iftaharıyız. Diğerleri gibi iktidara belediyelere kapaklanıp milyonları cebimize atmadık. Bir konserden en fazla 10, 15 bin lira alırız. Fazlasını almayız.

'İŞKENCE YAPIYORLAR'

Böyle bir grubu yargılıyorlar, işkence yapıyorlar, küfür ediyorlar…

'KATLİAM EMRİ Mİ VERDİK?'

21. Yüzyıldayız konser yasaklanıyor. Listelere konuluyoruz. Ne yaptık? Elimize silah mı aldık, insan mı öldürdük, katliam emri mi verdik? Çocuklara müzik eğitimi verdik, ücretsiz orkestra kurduk. Suç mu?”

MAHKEME BAŞKANI, GÖKÇEK'İN BİRKAÇ KEZ SÖZÜNÜ KESTİ

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek ise Gökçek’in birkaç kez sözünü keserek savunmasını kısa tutmasını istedi.

'BU DÜŞMANLIK NEDEN?'

“Neden sözümü kesiyorsunuz? Bu düşmanlık neden? Bu anlattıklarımı yaptığımız için buradayız” diyen Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü:

'GRUP YORUM BÖYLE SUSMAZ'

“Grup Yorum kurulduğunda 5 yaşındaydım, hala devam ediyor. Kaç iktidar geldi geçti, devam ediyor. Grup Yorum böyle susmaz. Sanatını yapmak için ölümü göze almış insanlar varken susmaz. Helin Bölek’le ben varız. Bugünün Türkiyesinde sanat yapmak için ölümü göze aldık.

'BEN YAŞAMAK İSTİYORUM'

Ben yaşamak istiyorum, gitar çalmak istiyorum, konser vermek, sevdiklerimi görmek istiyorum. Ama bunun koşullarının sağlanması lazım. Sanatımızın karşısına ağır silahlarla ağır cezalarla çıkılmasın.”

'BİZİM KATİLİMİZ OLMAYIN'

Mahkemeye “Bizim katilimiz olmayın” diye seslenen İbrahim Gökçek, “Biz sizler için bile direniyoruz, sizden öncekilerin yaşadığı adaletsizlikleri yaşamayın diye. Biz böyle insanlarız” dedi.

DURUŞMAYA ÖĞLE ARASI VERİLDİ

Gökçek’ten sonra sırasıyla Emel Yeşilırmak, Ümit İlter, Sadık Eroğlu ve Barış Yüksel savunmalarını yaptı.

Savunmaların ardından duruşmaya öğle arası verildi. Duruşma, öğle arasının ardından avukatların beyanlarıyla devam etti.

SADECE BARIŞ YÜKSEL TAHLİYE OLDU

Daha sonra mahkeme kararını açıklayarak, sadece sanıklardan Barış Yüksel’i ‘adli kontrol’ şartıyla tahliye etti.

Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek dahil diğer tüm tutuklu sanıkların tutukluluğuna devam kararı verildi.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 26-27 MART TARİHLERİNDE

Mahkeme ayrıca, Gökçek’in “hapishanede kalıp kalamayacağına dair” sağlık raporu alınması için Adli Tıp Kurumu’nda muayene edilmesine hükmetti.

Dava Silivri’ye taşınırken, bir sonraki duruşma 26-27 Mart tarihlerinde yapılacak.

'GRUP YORUM'A ÖZGÜRLÜK'

Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Grup Yorum üyeleri ve aileleri “Grup Yorum’a Özgürlük” pankartı açarak açıklama yaptı.

'ARKADAŞLARIM HİÇBİR DELİL OLMADAN TERÖR LİSTELERİNE EKLENDİ'

Açıklamada konuşan Grup yorum üyesi Çoşkun Karadağ, şunları söyledi:

“Arkadaşlarım hiçbir delil olmadan terör listelerine eklendi. Vur emri ile arandı. Konserlerimiz gerekçesiz yasaklandı. Neredeyse hepimiz tutuklandık ve hakkımızda birden fazla dosya açıldı. Yine de vazgeçmedik. Çünkü bu günün Türkiye’sinde misyonumuzu biliyoruz. Biz yalnız müzik yapmıyoruz. Yalnız müzisyen olmayı reddediyoruz. Kavgadan geri durmuyor ölüm orucuyla direniyoruz. Göstermelik delilerle hukuksuzluklarla arkadaşlarımız tutsak edildi. Tüm bu hukuksuzluklara karşı direniyoruz.”

İDDİANAMEDE NE VAR?

159 sayfalık iddianame, 30 Mart 1972’deki Kızıldere Katliamı’ndan başlıyor.

İddianamede, 2005 yılından itibaren tutulmuş olan Terörle Mücadele Şubesi (TEM) kayıtları, dokuz ayrı tanık ifadesi ve Gökçek’in gözaltında bulunduğu sürede kendisine ikram edilen yemeği yememesi “örgütsel tavır” olarak gösteriliyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin kayıtları, 2004-2005 yıllarından başlarken, fişleme kayıtları ise 2005 yılına uzanıyor.

Kayıtlarda, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce (DGM) verilen 2003 tarihli bir karar da var.

Kayıtların hiçbirinde Gökçek hakkında bir suçlama yer almazken, hakkındaki UYAP kayıtlarında ise İçişleri Bakanlığı’nın ‘Terör Arananlar Listesinde’ de ‘GRİ kategoride’ yer aldığı belirtiliyor ancak bunun nedeni ise açıklanmıyor.

“Örgütsel tavır”a gerekçe ise, “Gözaltında bulunduğu süre içerisinde görevlilere mukavemette bulunduğu, slogan attığı görevli personeli tehdit ettiği, kendisine verilen yiyecekleri kabul etmeyerek açlık grevine gittiği, avukat görüşme tutanağına imza atmamış, kendisine ikram edilen yiyecekleri kabul etmeyerek açlık grevine gittiği” gösteriliyor.

TALEPLER

Ölüm orucu eylemindeki Grup Yorum üyelerinin talepleri ise şöyle:

  • Grubun çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmasın.
  • Grup Yorum üyeleri “arananlar” listelerinden çıkarılsın.
  • Konser yasakları kaldırılsın.
  • Grup Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.
  • Tutuklu müzisyenler serbest bırakılsın.

Karınca

ETİKETLER

Editörün Seçimi