Renault yönetiminden iş bırakan metal işçilerine tehdit

TÜKENMEZ HABER- Türk Metal Sendikası'nın çağrısı ile Renault işçileri, dün bir saatlik iş bırakma eylemi yaptı. Metal işçilerinin yapmış olduğu eylemin ardından Oyak Renault yönetimi işçilere bir mesaj gönderdi. İnsan Kaynakları Direktörlüğü imzasıyla gönderilen mesajda "Çalışma ortamını etkileyen bu tür eylemler karşısında, yasaların bize vermiş olduğu haklar ve yetkiler çerçevesinde gerekli aksiyonları alacağımızı bildirmek isteriz" ifadeleri yer aldı.

Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı 19 Ocak Pazar günü miting düzenledi. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve başlayacaklarını duyurdu. Metal sektöründe çalışan işçilerin taleplerini görmezden gelen işveren sendikası MESS, 22 Ocak Çarşamba günü lokavt ilan etti. Tükenmez Haber'e konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, 5 Şubat olarak tarihini açıkladıkları grev kararını uygulayacaklarını belirtti.

Tükenmez Haber'e konuşan Türk Metal Sendikası üyesi bir işçi de, "Metal işçisi düşük zammı sineye çekmez. Bu sözleşme hakemde biterse metal işçisi kuzu kuzu gidip çalışmaz" demişti.

'SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMAYA HER ZAMAN BÜYÜK ÖNEM VERDİK'

Sosyal medya platformu olan Facebook'ta 'Metal İşçilerinin Sesi' adlı sayfa, İnsan Kaynakları Direktörlüğü imzasıyla metal işçilerine atılan mesajı paylaştı. Mesajda yer alan ifadeler şöyle:

"Sendikal özgürlükleri korumaya ve bu hakların serbestçe kullanılmasına her zaman büyük önem verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

'ÇALIŞANLARIMIZDAN BEKLENTİMİZ YASA DIŞI EYLEMLERE PRİM VERMEMENİZ'

Bu süreçte siz değerli çalışanlarımızdan beklentimiz fabrikamızdaki üretimin aksamasına neden olacak, çalışma huzurunu bozacak, iş barışını zedeleyecek yasa dışı eylemlere prim vermemeniz, sağduyulu ve soğukkanlı tavrınızı korumanızdır.

'BAZI ÇALIŞANLARIMIZ İŞ BARIŞINI ZEDELEYECEK ŞEKİLDE EYLEMLERDE BULUNMUŞLARDIR'

Fabrikamızda 22/01/2020 tarihinde, 15.30 ile 16.30 saatleri arasında Türk Metal Sendikası'nın çağrısıyla bazı çalışanlarımız, ülkemizdeki sendikal hakları düzenleyen yasa ve yönetmeliklere aykırı, iş barışını zedeleyecek şekilde eylemlerde bulunmuşlardır.

'BU TÜR EYLEMLERİN KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Çalışma ortamındaki huzuru bozacak ve çalışanlarımızın haklarını zedeleyecek bu tür eylemlerin kabulü mümkün değildir. Çalışma ortamını etkileyen bu tür eylemler karşısında, yasaların bize vermiş olduğu haklar ve yetkiler çerçevesinde gerekli aksiyonları alacağımızı bildirmek isteriz.

'ŞİRKETİMİZİN İTİBARINI ZEDELEYECEKTİR'

Önümüzdeki günlerde eylemlere devam edilmesi fabrikamızın performansını ve şirketimizin itibarını zedeleyecektir.

Geleceğimizi birlikte garanti altına almanın yolunun hep beraber huzur içinde çalışmak olacağını bir kez daha yinelerken, Toplu İş Sözleşmesi sürecinin iyi niyetle ve en önemlisi herkes için en verimli şekilde sonuçlanmasını diliyoruz."

'AÇLIK VE SEFALET DAYATMALARI DEVAM EDERSE İŞ BARIŞI O ZAMAN BOZULACAK'

'Metal İşçilerinin Sesi' adlı Facebook sayfası Renault yönetiminin göndermiş olduğu mesajı yayımlarken "Açlık ve sefalet dayatmaları devam ederse iş barışı o zaman bozulacak" ifadelerine yer verdi.

ETİKETLER

Editörün Seçimi