Roboski Katliamı'nın üzerinden 8 yıl geçti: 'Kadınlar hala siyah giyiyor'

28 Aralık 2011 gecesi, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı olan Roboski Köyü'nde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait olan F-16 savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Roboski Katliamı'nın üzerinden 8 yıl geçti... Adalet için mücadele edenler aradan geçen 8 yılda birçok kez gözaltına alındı, haklarında iddianameler hazırlandı, hapis yattı. Bu isimlerden biri de geçtiğimiz Mayıs ayında tutuklanan Veli Encu oldu. Roboski ailelerinin sesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde duyuran bir önceki dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu ise aradan geçen 3 yılın ardından bu sene Roboski'deki anmalara katılabilecek. Veli Encu'nun ağabeyi olan ve kardeşi gibi aylarca cezaevinde yatan Ferhat Encu, Roboski Katliamı'nda kardeşi Serhat'ın da aralarında bulunduğu 11 akrabasını kaybetmişti. Encu, "Artık kimse düğün yapmıyor. Evlenenler sessiz sedasız evleniyor. Artık kadınlar siyah giymeye başladı. Sürekli bir yas havası içerisinde yaşantılarını sürdürmeye başladılar" dedi.

'BU MÜCADELENİN İÇERİSİNDE İNSANLAR ÇOK POLİTİKLEŞTİ'

Roboski katliamının ardından geçen 8 yılda nelerin yaşandığını Ferhat Encu, Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'le paylaştı.

-Roboski katliamının üzerinden 8 yıl geçti. 8 yıl öncesi ve sonrasında Roboski’de ne değişti?

"Katliamdan önce Roboski diğer çevre köylerdeki yaşamdan farklı bir yaşam sürdürmüyordu. Katliamdan sonra Roboski Türkiye’nin hatta dünyanın gündeminde girince eski hayat geride kaldı. Çünkü 8 yıldır yoğun bir mücadele yürüttük, yürütmeye de devam ediyoruz. Bu mücadelenin içerisinde insanlar çok politikleşti. Roboski Türkiye’ye, dünyaya açıldı. Acılarını tüm insanlığa haykırmaya çalıştılar. Katliamdan önce normal yaşantısını sürdüren Roboski halkı bu mücadeleyle birlikte artık devletle derin bir çelişki yaşadı.

'ARTIK KİMSE DÜĞÜN YAPMIYOR'

Roboski halkı artık devletle sürekli yüz yüze gelmeye başladı. Bundan kaynaklı çok yoğun baskı, tehdit, tutuklama, gözaltılarla karşılaştı. Roboski katliamından önce insanlar hayatı daha çok seviyordu, yaşam sevinçleri diriydi. Her hafta düğünler gerçekleşiyordu. Artık kimse düğün yapmıyor. Evlenenler sessiz sedasız evleniyor. Artık kadınlar siyah giymeye başladı. Sürekli bir yas havası içerisinde yaşantılarını sürdürmeye başladılar. Uzun süre televizyonlar kapalı tutuldu. Yasın ortadan kalkması gerektiğini, hayatın normale dönmesi gerektiğini söyledik. Ancak çok şey değişmedi. 8 yıldır aynı yerdeyiz. Herhangi bir değişim söz konusu olmadı. Çevre köyler de Roboski’yle aynı tutum içerisinde."

'KUMPAS KURUP İÇERİYE ALDILAR'

-2016’da sokağa çıkma yasağı yüzünden, sonraki iki yıl ise cezaevinde olmanız nedeniyle Roboski’deki anmalara katılamadınız. Bu sene de Roboski için adalet arayan kardeşiniz Veli Encu cezaevinde ve anmaya katılamıyor…

"Veli, işin başından beri en çok mücadele eden biri. Roboski’nin yeniden gündeme taşınmasını sağladı. Veli’yi bu sefer Roboski’den alamayacaklarını düşünerek farklı yöntemler denediler. Kumpas kurup içeriye aldılar. Üç anmaya katılamadım, bu anmaya ise ben katılacağım ama kardeşim katılamayacak. Bu uygulamalar vicdansızlığın sembolü."

'ANNEM ŞU AN ÇOK BÜYÜK ENDİŞE İÇERİSİNDE'

-Anneniz Halime Encu, siz cezaevindeyken, ‘Bir oğlum cezaevinde. Veli kalmıştı elimde onu da aldılar elimden…’ demişti. Kardeşiniz Veli’nin tutuklanması annenizi nasıl etkiledi?

"Benim cezaevine girmem annemi çok fazla etkilemedi. Ama Veli’nin cezaevine girmesinden çok etkilendi. Çünkü Veli annemin gözü ayağı konumundaydı. Annem şu an çok büyük endişe içerisinde. Veli’ye iftira atılmasına çok büyük üzüntü yaşıyor. Bütün Roboski aileleri de annemle aynı düşüncede. Herkes Veli’nin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını biliyor."

ETİKETLER

Editörün Seçimi