Somalı maden işçileri mücadeleyi kazandı

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği işçi katliamının ardından tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler, seslerini duyurmak için 33 gün önce yürüme kararı aldı. Bağımsız Maden-İş Sendikası'nın desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüş, Manisa'nın Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından engellendi. İşçiler jandarma barikatına karşı geri dönmeyeceğini belirterek oturma eylemi başlattı. İşçiler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan görüşmede maden işçilerine tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurdu. 3 bin 500 işçi için bakanlıktan söz alan madenciler Aralık ayının sonuna kadar yatması gereken tazminatlarının peşinde olacaklarını ifade etti.

EYLEMLERİN 5. GÜNÜNDE 5 TEMSİLCİ ANKARA’YA GİTMİŞTİ

İşçiler, eylemlerinin 5. gününde aralarından 5 temsilci seçerek Ankara'ya gönderdi. Madencileri temsil eden heyet, 22 Ekim'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüştü. 5 yıldır tazminat haklarını alamayan maden işçileri, engellemelere rağmen direnişlerine 28. gününde de devam ediyor.

EYLEMİN 32. GÜNÜNDE BAKANLIK İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Soma’dan Ankara’ya yürüyen madenciler eylemlerinin 32’nci gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüştü. Görüşmelerinde olumlu sonuç alan madenciler, Soma ve Ermenek işçilerine tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurdu.

 

YOL HARİTASINI AÇIKLADILAR

Bağımsız Maden İş, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Ankara yürüyüşümüzün 33. gününde dün gerçekleşen görüşme sonucu sağlanan kazanım sonucunda bütün arkadaşlarımızın paraları hesaplarına yatana kadar izleyeceğimiz yol haritasıyla ilgili basın açıklamamızı gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

MICHAEL JACKSON DANSI SOSYAL MEDYADA İLGİ GÖRDÜ

Görüşme sonrası haklarını alacaklarını öğrenen 55 yaşındaki Sami isimli madencinin yaptığı Michael Jackson dansı sosyal medyada ilgi gördü. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın örgütlenme uzmanlarından Kamil Kartal, “İsmi Sami ama biz ona ‘Carlos’ diyoruz. Eynez’den kurtulan bir arkadaşımız. Beş senedir bizim mücadele sürecimizde” dedi.

 

ETİKETLER

Editörün Seçimi