Somalı madencilerin eylemi kazanım getirdi: Tazminatların ödeneceği sözü verildi

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği işçi katliamının ardından tazminatları ödenmeden işten atılan işçiler, seslerini duyurmak için 32 gün önce yürüme kararı aldı. Bağımsız Maden-İş Sendikası'nın desteğiyle gerçekleştirilen yürüyüş, Manisa'nın Kırkağaç ilçesi girişinde jandarma tarafından engellendi. İşçiler jandarma barikatına karşı geri dönmeyeceğini belirterek oturma eylemi başlattı. İşçiler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile yapılan görüşmede maden işçilerine tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurdu.

EYLEMLERİN 5. GÜNÜNDE 5 TEMSİLCİ ANKARA’YA GİTMİŞTİ

İşçiler, eylemlerinin 5. gününde aralarından 5 temsilci seçerek Ankara'ya gönderdi. Madencileri temsil eden heyet, 22 Ekim'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüştü. 5 yıldır tazminat haklarını alamayan maden işçileri, engellemelere rağmen direnişlerine 28. gününde de devam ediyor.

BAKANLIK İLE GÖRÜŞME

Soma maden işçileri, direnişlerinin 32. gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdi. Bağımsız Maden İş Sendikası, bakanlıkta yapılan görüşmenin olumlu geçtiğini, Soma ve Ermenek maden işçilerine tazminatlarının ödenme sözü verildiğini duyurdu.

GÖRÜŞMENİN AYRINTILARINI YARIN AÇIKLAYACAKLAR

5 yıldır tazminat ve emeklilik hakları gasbedilen Soma Kömürleri AŞ çalışanı işçiler, direnişlerinin 32. gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdi. Bağımsız Maden İş Sendikasından edinilen bilgiye göre görüşme olumlu geçti. Görüşmeden yalnızca Soma işçilerinin değil, Ermenek maden işçilerinin de tazminatlarının ödeneceğine ilişkin söz alındı. Bağımsız Maden İş Sendikası, görüşme ve kazanımların ayrıntılarını yarın 12.00’de Kırkağaç Çam’daki yürüyüş alanında açıklayacaklarını duyurdu.

ETİKETLER

Editörün Seçimi