STK’lardan Van’da 3 yıldır devam eden eylem yasağına tepki

Van Valiliği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'i (OHAL) gerekçe göstererek, 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana düzenli olarak 15 günde bir veya ayda bir kentteki tüm eylem ve etkinlikleri yasaklama kararı alıyor. 2016 sonrası 3 valinin değiştiği kentte, 18 Temmuz 2018 tarihi itibariye kaldırılan OHAL, ilan edilen yasaklarla bin 119 gündür sürdürülüyor.

Van'da 3 yılı aşkın süredir devam eden eylem ve etkinlik yasağının insan hakları ihlallerine neden olduğuna dikkati çeken İHD Şube Başkanı Murat Melet, “Yasaklama artık rutin hal almış, demokrasiyi ve hukuku savunan bir ülke için bu bir utançtır” dedi.

Kentte 3 yılı aşkın süredir devam eden eylem ve etkinlik yasağına tepki gösteren Van Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) Eş Başkanı Seyfettin Ertaş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bedri Yamaç, yasakların hak ihlallerine yol açtığını söyledi.

‘VALİLİK HERGÜN KARARNAMELER YAYIMLIYOR’

Muhalif dernek, parti ve sendikaların hiçbir etkinliğine izin verilmediğini dile getiren TUHAYDER Eş Başkanı Seyfettin Ertaş, bununla düşünce ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğinin altını çizdi. 1990’lı yıllardaki OHAL uygulamalarını anımsatan Ertaş, “O zaman da hiçbir yere varılmadı. Türkiye’yi daha çok geriye götürdü. Şu an ki koşullarda Türkiye’nin daha çok demokrasiden yana olması gerekirken, daha çok uzaklaşıyor. Adeta 90’lı dönemlere dönüş yapılıyor. Valilik her gün kararnameler yayımlıyor. Bu uygulamalar antidemokratik uygulamalardır” dedi

‘HUKUKU SAVUNAN BİR ÜLKE İÇİN BU BİR UTANÇTIR’

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, iktidarın "OHAL'i kaldırdık" sözlerinin aksine bölgede sürdüğünü ifade etti. Melet, kentteki alınan yasaklama kararlarıyla birlikte insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirterek, “OHAL’le birlikte keyfi yaklaşımlar da devam ediyor. İnsan hakları savunucuları olarak, hiçbir yerde halkla birlikte sokakta etkinlik yapamıyoruz. İnsan Hakları Haftası’ndayız ve yaşanan hak ihlallerini konuşuyoruz. Birçok eylem ve etkinlik yasaklandı. Bu yasaklamalar en temel hak olan düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalidir. Yasaklama artık rutin hal almış, demokrasiyi ve hukuku savunan bir ülke için bu bir utançtır” açıklamasında bulundu.

‘BİR YANDAN DEMOKRASİYİ SAVUNACAKSINIZ…’

Yasak kararlarıyla muhalif kesimlerin susturulmak istendiğini dile getiren KESK Dönem Sözcüsü Bedri Yamaç ise yasaklamaların demokrasiye aykırı olduğunu ifade etti. Yamaç, “Bir yandan demokrasiyi savunacaksınız, bir yandan da eylem ve etkinlik yasağını ilan edeceksiniz. Ülkenin çok demokratik bir ülke olduğunu iddia ediyorlar. Diğer yandan da muhalif olan tüm kesimleri susturmaya çalışıyorlar. Halkın sokağa çıkmasından neden korkuyor?” ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı

ETİKETLER

Editörün Seçimi