Metal işçisi: Düşük zammı sineye çekmeyiz, kuzu kuzu gidip çalışmayız

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER- Bursa ve Gebze'de on binlerce metal işçisi, Madeni Eşya İşverenleri Sendikası'nın (MESS) yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma koşullarına karşı düzenledikleri iki ayrı mitingle protesto etmişti. Birleşik Metal-İş, 5 Şubat Çarşamba günü greve çıkacağını duyururken, Bosch'ta çalışan Türk Metal Sendikası üyesi bir işçi, "Metal işçisi o kadar ağır iş yapıyorken yüzde 6'yı sineye çekmez. Uzun vadede problem yaşar fabrikalar" dedi. Daha önce anaşmazlıkla sonuçlanan sözleşmelerin Hakem'e gittiğini ve patronların isteğine uygun sonuçlar çıktığını hatırlatan işçi, "Hakemde biterse bu sözleşme metal işçisi kuzu kuzu gidip çalışmaz" ifadelerini kullandı. 

'DAHA ÖNCE DE BİRLEŞİK METAL O DAVAYI KAZANMIŞTI'

Çelik-İş Sendikası ile Türk Metal Sendikası'nın yüzde 26, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'nın ise yüzde 34 zam talebi olduğunu söyleyen işçi, işveren sendikası olan MESS'in zam teklifini yüzde 10 olarak açıkladığını hatırlattı. Tükenmez Haber'e konuşan işçi Birleşik Metal İş Sendikası'nın 5 Şubat Çarşamba günü greve gideceklerini hatırlatarak, Türk Metal Sendikası'nın henüz grev tarihini açıklamadığını söyledi. 'Grevin genel sağlık ve milli güvenliği etkileme' gibi sebeplerle, hükümet tarafından yasaklanabileceğini düşünen işçi, Birleşik Metal İş Sendikası'nın MESS ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine 2015'te greve çıktığını hatırlatarak "Daha önce de Birleşik Metal o davayı kazanmıştı" dedi.

15 BİN METAL İŞÇİSİ GREV YAPMIŞTI

Birleşik Metal İş Sendikası'nın 2015'teki yapmış olduğu grev Osmaniye, Hatay, Mersin, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bilecik, İstanbul ve Gebze'deki 42 fabrikayı ve 15 bin işçiyi kapsıyordu. 29 Ocak'ta 22 fabrika, 19 Şubat'ta da 20 fabrikada greve gitmişti. Birleşik Metal İş, sözleşmenin üç yıllık yapılmasına karşı ve işçiler arasındaki ücret farklarının giderilmemesi gerekçesiyle işyerlerinde yapılan grev oylamaları sonucunda grev kararı almıştı. MESS, grup toplu iş sözleşmeleri kapsamında Türk Metal Sendikası ve Çelik-İş Sendikası ile anlaşmaya varmıştı.

'BİR ORTA YOL BULUNACAK'

Türk Metal Sendikası'nın zam talebinin yüzde 26 olduğunu, MESS'in zam teklifinin ise yüzde 10 olduğunu tekrardan hatırlatan işçi, "Bir orta yol bulunacak. İşçinin kafasında yüzde 15 ile 20 arasında bir rakam var. Daha önce Birleşik Metal İş Sendikası'nın sözleşmelerini de biliyorum, hüsranla sonuçlanıyor. En büyük sendika Türk Metal Sendikası. Türk Metal Sendikası, hangi rakamda anlaşıyorsa Birleşik Metal İş Sendikası'nı da o anlaşmaya imza atıyor. En son 2010'da atmadı. Ondan sonra da zaten o süreç onu metal fırtınaya götürdü" dedi.

'BU SAATTEN SONRA HİÇBİR FABRİKA İYİLEŞTİRME YAPAMAZ'

MESS'in de kendini kırmayacağını, bu saatten sonra hiçbir fabrikanın iyileştirme yapamayacağını söyleyen işçi, metal işçisinin beklentisinin yüzde 15 ile 20 arasında olduğunu yineledi.

'SÖZLEŞME HAKEMDE BİTERSE METAL İŞÇİSİ KUZU KUZU GİDİP ÇALIŞMAZ'

Tüpraş ve Petrol İş arasındaki toplu iş sözleşmesini hatırlatan işçi, "Petrol İş, Tüpraş'ta yaptıkları gibi işverenle masaya oturup 11'e anlaşmıştı ama hakemde yüzde 6'ya bitti. Yani hakemde biterse bu sözleşme metal işçisi kuzu kuzu gidip çalışmaz. Çalışsa da sıkıntılar yaşar. Hangi sendika olduğu önemli değil. Metal işçisi o kadar ağır iş yapıyorken yüzde 6'yı sineye çekmez. Uzun vadede problem yaşar fabrikalar" dedi.

TÜPRAŞ VE PETROL İŞ ARASINDAKİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Tüpraş ve Petrol İş arasındaki toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu ile karara bağlanmış, şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2021 arasında 3 yıl geçerli olmak üzere; ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı 6 aylar için ise yüzde 5 oranında ücret artışı yapılmasına karar verilmişti.

ETİKETLER

Editörün Seçimi