Ali Babacan 2019 bitmeden konuşacak

Dedik ya, istisnai dönemlerde enteresan olaylar yaşanabilir. Siyasete etki edecek iki partinin sahneye, eş zamanlı çıkması da ender görülecek durumlardan. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi, 13 Aralık’ta kuruldu. Şimdi merakla Ali Babacan’ın liderliğini yaptığı hareketin partileşmesi bekleniyor.

Ali Babacan’ın partisinde bugün itibariyle çalışmalar bitiyor. Bundan sonra tek iş, kuruluşun ilan edileceği tarihin netleşmesi olacak.

Babacan’ın kısa süre içinde bir açıklama yapması planlanıyor. Babacan’ın, 2019 yılı sona ermeden yapacağı bu açıklamada hem partisinin kuruluş tarihini işaret etmesi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, aralarında kendisinin de bulunduğu eski AK Partili bakanları hedef alan Şehir Üniversitesi hakkındaki ithamlarına yanıt vermesi bekleniyor.

Gelecek Partisi hâlâ konuşulurken bir başka partinin kuruluşunu ilan etmesi, siyasal iletişim açısından doğru bir hamle olmayacağı için Babacan’ın partisinin kuruluşu, aralık sonundan ocak ayına ertelendi. Bu haberler Babacan’ın ekibiyle konuşan gazetecilerce detaylıca yazıldığı halde iktidara yakın gazetecilerin aynı cümlelerle Babacan ve ekibini hedef alan açıklamalar yapması, kurulacak partiye “saldırmaları” kendileriyle ilgili şüpheleri güçlendiriyor. Bu gazeteciler, televizyon kanallarında Babacan ve ekibinin “aşırı temkinli” olmasını neredeyse aynı cümlelerle sorguluyorlar. Bunu, bizler gibi gazetecilik refleksiyle değil siyasi rakibini mindere çağıran iktidar partisi temsilcisi üslubuyla yapıyorlar. Bu canhıraş tutumları, görevlendirildikleri izlenimini pekiştirmekten başka bir işe yaramıyor.

 

 

ETİKETLER

Tümü Özlem Akarsu Çelik - Diğer Yazıları

Ali Babacan 2019 bitmeden konuşacak 25.12.2019

Editörün Seçimi